در گذشته مشاوره فردی برای کسانی که مشکلات روحی و روانی شدید داشتند نیاز بود. اگر شخصی از نظر افسردگی بسیار مشکل ساز بود، به او توصیه می شود برای مشاوره ثبت نام کند. اما زمان تغییر کرده است، و درک در مورد مفهوم مشاوره فردی نیز قطعاً تکامل یافته است. امروزه مشاوره فردی به بخشی از فرهنگ سازمانی تبدیل شده است و بیشتر مردم مزایایی را که مشاوره می تواند به آن ها دهد را تشخیص می دهند.

مشاوره فردی چیست؟

مشاوره فردی چیست؟

مشاوره فردی چیست؟

مشاوره فردی منبعی است برای افرادی که با مسائل سلامت روان مانند افسردگی، اضطراب، اختلال دو قطبی و … مبارزه می کنند. افراد می توانند در تمام مراحل یادگیری، مقابله با استرس، مسائل فردی، اندوه، مسائل عصبانیت و اعتماد به نفس پایین را تجربه کنند. مشاور فقط راه را برای شما باز می کند تا فرد بتواند با تجربه انسانی دست پیدا کنند.

چه کسانی نیاز به مشاوره فردی دارند؟

چه کسانی نیاز به مشاوره فردی دارند؟

مشاوره فردی

ثابت شده است که مشاوره برای افرادی که با هر یک از موارد زیر سر و کار دارند مؤثر است:

 • اعتیاد و سوء استفاده (الکل ، مواد مخدر و سایر رذایل)
 • مسائل مربوط به تعدیل (انتقال به مکان جدید ، شروع کار جدید یا در مدرسه جدید)
 • خشم
 • افسردگی و اضطراب
 • اختلالات اشتها
 • هویت جنسیتی
 • اندوه از ضرر و زیان (مرگ، شکست روابط، ورشکستگی)
 • سوء استفاده بدنی و تروما
 • مشکلات روابط (با خانواده ، دوستان ، همکاران)
 • فشار

از لیست بالا نتیجه می گیرد که مشتریانی که به دنبال مشاوره هستند، افرادی هستند که تحت شرایط سخت قرار می گیرند.

انواع مشاوره فردی

انواع مشاوره فردی

انواع مشاوره فردی

مشاوره فردی بستگی به عوامل مختلفی در انواع و اشکال مختلف دارد. آن ها را می توان در مورد دلیل یا هدف مشاوره از قبیل مشاوره شغلی، مشاوره اندوه، مشاوره زوجین و مشاوره خانواده تفکیک کرد. وقتی صحبت از نحوه تحویل یا نحوه اجرای آن می شود، می توانیم آن ها را به صورت جلسات حضوری، جلساتی که از طریق تلفن انجام می شود یا از طریق فرم های طبقه بندی کنیم.

اهداف مشاوره فردی

اهداف مشاوره فردی

اهداف مشاوره فردی

 • مشتری آگاهی بیشتری پیدا می کند و بینش عمیق تری از خود به دست می آورد. این درک موجب پذیرش و تقدیر بیشتر می شود، بنابراین او را ترغیب می کند تا در نقاط قوت و نکات خوب بهبود یابد و در صورت لزوم تغییر کند.
 • مجموعه ارزش ها و عقاید مشتری، که تصور می شود دائمی بوده و سنگ تمام گذاشته شده است، به چالش کشیده شده و برای تغییر آماده تر می شوند. این باعث می شود فضای بیشتری برای انعطاف پذیری فراهم شود، به مشتری امکان تغییر بیشتر و قابل تنظیم می دهد. در نتیجه فرد برای تغییر روش تفکر، رفتار و احساس خود بازتر است.
 • در کنار خودآگاهی، مشتری از اطرافیان نیز آگاه تر می شود. او درک بهتری از سایر افراد به دست می آورد.
 • مشتری برای تعیین اهداف و پیشبرد اهداف آن ها مجاز خواهد بود. مشاوره به آن ها کمک می کند تا وضوح بیشتری کسب کنند و از آن ها خواسته می شود تا استراتژی ها و ایده هایی را ارائه دهند که به آن ها اجازه می دهد تا به اهداف خود برسند.
 • مشتری نیز سود خواهد برد. بسیاری ادعا می كنند كه پس از جلسات مشاوره، احساس سبكی قابل توجهی می كنند و میزان استرس آن ها به میزان قابل توجهی كاهش می یابد.
 • مشتری فرصتی را می یابد که اشتباهات دیگران علیه او را ببخشد. باز هم ، این باعث ایجاد حسن نیت در بین مردم می شود و مشتری روابط با دیگران را بهبود می بخشد.

مراحل مشاوره فردی کدامند و چگونه طی می شود؟

مراحل مشاوره فردی کدامند و چگونه طی می شود؟

مراحل مشاوره فردی

مشاوره فرایندی است  که در پی آن پیشرفت زیادی وجود دارد. یک جلسه مشاوره فردی دو ساعته ممکن است بدون نتیجه محسوس بگذرد. باز هم  مدت مشخص یا تعداد ساعت مشخص برای حل مسئله وجود ندارد. شما باید صبور باشید و برای نشان دادن نتایج زمان بگذارید. همچنین باید بدانید که بسته به ماهیت مشاوره یا نیاز خاص مشتری مشاوره می تواند از چند هفته به چند سال طول بکشد. همچنین در صورت لزوم باید آماده شوید تا برای مدت نامحدود مشاوره بگیرید.

با یک مشاوره تماس برقرار کرده و قرار ملاقات را تنظیم کنید. این احتمالاً دشوارترین مرحله است . اولین مرحله: شما فکر کرده اید که برای مشکلی پیش آمده باید مشورت کنید، شب ها بی خوابی و روزهای بیقراری به شما هدیه داده است و انرژی شما را گرفته است. همچنین ممکن است درباره صحبت با یک غریبه درباره مشکلات خود حساس باشید. یا می توانید در مورد اینکه آیا جلسه در دراز مدت به شما کمک خواهد کرد دچار شک و تردید شوید.

از این ترس ها کناره گیری کنید. با این واقعیت روبرو شوید که مشکل دارید و به کمک احتیاج دارید و اکنون به آن احتیاج دارید. با مشاوری که در مورد آن تحقیق کرده اید تماس بگیرید و قرار ملاقات را تنظیم کنید . پیشنهاد ما به شما مشاورین و روانشناسان کلینیک پیروزی است شما عزیزان می توانید از طریق شماره های موجود در این صفحه با مشاورین ما جهت رزرو ملاقات تماس حاصل فرمایید و یا از طریق تماس تلفنی با آن ها در ارتباط باشید.

اهمیت و مزایا مشاوره فردی

اهمیت و مزایا مشاوره فردی

اهمیت و مزایا مشاوره فردی

مشاوره فردی به دلایل مختلفی از جمله افزایش خودآگاهی فرد، تشویق خودآگاهی، شناسایی مرزها، تقویت مهارت های ارتباطی مفید است. این مزایا منجر به تغییر رفتار برای فرد خواهد شد، که اغلب علائم عدم سلامت روان را کاهش می دهد.

 • خودآگاهی

در طی فرایند مشاوره، فرد و مشاور درگیر بحث و گفتگو درباره موضوعاتی هستند که باید به آن ها پرداخته شود. مشاوران غالباً افراد را ترغیب می كنند كه به تجربیات خود بپردازند.

 • خود کاوش

مشاوره فردی همچنین به افراد این امکان را می دهد تا به کشف درونی خود بپردازند. من کی هستم؟ باورها و ارزش های من چیست؟ چه چیزی زندگی را برای من معنی دار می کند؟ این ها سؤالاتی است که مشاوره در خط مقدم ذهن فرد قرار می دهد.

 • شناسایی مرزها

بسیاری از افراد به دنبال مشاوره درمورد موضوعات مربوط به روابط و مهارت های اجتماعی خود هستند. بیشتر اوقات، مسائل از عدم وجود مرزها ناشی می شود. مرزها محدودیت های جسمی و عاطفی هستند که به تمایز خواسته ها، نیازها و ترجیحات یک شخص از شخص دیگر کمک می کند. مهمترین جنبه ایجاد مرزها ، شناخت مکان مورد نیاز شما است.

برای برقراری ارتباط مرزها، ابتدا فرد باید به دنبال شناسایی و آگاهی از آن ها باشد. نقش یک مشاور در ارائه بینش در مورد نیازها و ترجیحات یک فرد است. هر هفته چقدر به دور از شریک زندگی خود نیاز دارید؟ چگونه می توانید وظایف را برای تعیین مرزهای خود در اولویت قرار دهید؟ هر یک از این سؤالات را می توان در مشاوره جستجو کرد.

 • مهارت های ارتباطی

علاوه بر شناسایی مرزها، مشاوره تمایل دارد مهارت های ارتباطی را بهبود ببخشد. مانند مواردی که مربوط به ادعا، هوش هیجانی، همدلی، گوش دادن فعال، اعتماد به نفس و احترام است.

 • مهارت های مقابله ای سالم

از همه مهمتر، افراد مهارت های مقابله ای ارزشمندی را در طول فرآیند مشاوره کسب می کنند. به عنوان مثال: مشاورانی که از درمان پذیرش و تعهد (ACT) یا دیالکتیک رفتار درمانی (DBT) استفاده می کنند  در طول جلسه روی تکنیک های ذهن آگاهی تمرکز می کنند  که در کاهش علائم اضطراب مؤثر هستند. این دانش را می توان از جلسه مشاوره به دنیای واقعی منتقل کرد.

فرایند مشاوره، فرد را به سمت آگاهی راهنمایی می کند و مهارت های مقابله و ارتباطات سالم را ارتقا می بخشد. اگر احساس می کنید از درمان فردی بهره مند می شوید، در صورت تمایل با ما تماس بگیرید. کلینیک پیروزی همیشه همراه شما خواهد بود.

ویژگی های یک مشاوره فردی خوب

ویژگی های یک مشاوره فردی خوب

ویژگی های یک مشاوره فردی خوب

 • اطمینان حاصل کنید که شخصی که مشاور شما خواهد بود شخصی است که می توانید به آن اعتماد کنید.
 • مشاور فردی خوب باید دارای مدارک تحصیلی و گواهینامه های آموزشی باشد.
 • یک مشاوره فردی باید از شهرت خوب و مقبولیت برخوردار باشد . بهتر است راجع به عملکرد او تحقیق کنید. آیا مشتری ها از آن راضی هستند؟
 • از پرسیدن سوال دریغ نکنید. این حق شماست اگر در اولین جلسه ، شما با مشاور احساس راحتی نکردید به دنبال مشاوره دیگری باشید. علاوه بر این، به خاطر داشته باشید که برای این که مشاوره درمانی موفقیت آمیز باشد، باید بتوانید با مشاور خود رابطه دوستانه ایجاد کنید. اگر علائم به جهت مخالف اشاره دارند دریغ نکنید و به دنبال شخص دیگری باشید.

سوالات متداول مشاوره فردی

سوالات متداول مشاوره فردی

سوالات متداول

1. آیا مشاوره رد گرفتن تصمیم به ما کمک می کند؟

درست است که مشاوره شامل ارائه مشاوره است. با این حال، این توصیه فقط به عنوان نوعی راهنمایی ارائه می شود. در پایان روز، این مشتری است که بر اساس تحقیق های حاصل از راهنمایی های ارائه شده در هنگام مشاوره، تصمیم می گیرد.

2. تمامی مشکلات ما حل می شود؟

مشاوره راه حل نیست. بلکه وسیله ای برای دستیابی به راه حل است. انتظار نداشته باشید که اگر وقت خود را با یک مشاور حرفه ای می گذرانید، مشکلات خود را برطرف کنید و به طور کامل نزد یک مشاور نروید که از او انتظار داشته باشید که برای حل مشکلات خود راه حل ارائه دهد.

3. مشاورین بطور یکسان با افراد برخورد می کنند؟

مشاورین بطور یکسان با افراد برخورد نمی کنند. هر مشاور حرفه ای به شما می گوید شرایط مختلفی توسط مشتری های مختلف وجود دارد. این بدان معناست که باید رویکرد های متفاوتی برای حل هر یک از آن ها وجود داشته باشد. در واقع بسیار نادر است که دو مشتری را با راه حل های  یکسانی درمان کنید.

مسائل و مشکلات فردی کدامند؟

مسائل و مشکلات فردی کدامند؟

مسائل و مشکلات فردی

 • نا امیدی و پشیمانی از انتخاب رشته
 • انتخاب شغل نا مناسب
 • شکست در انتخاب همسر
 • استرس
 • اضطراب
 • بدبینی
 • منفی نگری
 • ناامیدی

و مواردی دیگری که افراد را منزوی و گوشه گیر می کند.

خدمات مشاوره فردی کلینیک پیروزی تهران

خدمات مشاوره فردی کلینیک پیروزی تهران

خدمات مشاوره فردی کلینیک پیروزی تهران

با وجود مشاورین بسیار زیاد هم انتخاب یک کلینیک مناسب در تهران مشکل است. مشاوره فردی کلینیک پیروزی تهران یکی از بهترین مراکز مشاوره در ایران است که همواره آماده ارائه خدمات در تمامی روز های هفته بصورت حضوری و تلفنی است. از افتخارات تیم متخصص و مجرب کلینیک پیروزی تهران این است که توانسته تمامی مشتریان خود را راضی نگه دارد و مشکلات آن ها را حل کند. شما عزیزان نیز می توانید در صورت نیاز به مشاوره فردی با متخصصین ما از طریق شماره تماس های درج شده در ارتباط باشید.

Call Now Button