آیا ازدواج شما دچار دردسر شده است؟ نگران نباشید. حتی اگر همسر شما گفته است “تمام شد” یا نمی خواهد به مشاوره بیاید یا احساس می کنید هیچ امیدی نیست، ما متعهد هستیم که در کمک به شما در حل و فصل و بهبود ازدواج  کمک کنیم. زوج درمانی می تواند بهترین راه برای بهبود اوضاع و به تعبیری جان گرفتن رابطه شما باشد. به خواندن خود ادامه دهید و اطلاعاتی کافی در این زمینه کسب کنید.

زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی

زوج درمانی نوعی روان درمانی است که در آن یک درمانگر با تجربه بالینی به زوجین کمک می کند، بیشتر اوقات با استفاده از انواع مداخلات درمانی به دو شخص درگیر در یک رابطه عاشقانه کمک می کند تا بینشی در رابطه خود، حل تعارض و بهبود رضایت از روابط داشته باشند. اگرچه ممکن است عمل زوج درمانی بسته به گرایش نظری درمانگر متفاوت باشد، همه زوج های درمانی تمایل دارند عناصر کلی زیر را در بر گیرند:

 • تمرکز بر یک مشکل خاص (یعنی مشکلات جنسی، اعتیاد به اینترنت، حسادت)
 • مشارکت فعال از طرف درمانگر در معالجه خود رابطه، بجای هر یک از افراد به طور جداگانه
 • مداخلات متمرکز بر راه حل، تغییر در اوایل درمان

روش های زوج درمانی

روش های زوج درمانی

 

بسیاری از درمانگران رویه و جلسات خود را برای برقراری ارتباط زوجین متمرکز می کنند. درمان با تمرکز عاطفی (EFT) برای بسیاری از زوج ها کار می کند.

انواع  روش های زوج درمانی عبارتند از:

 • روش گوتمن: به زوجین كمك می كند نزدیكی، احترام و محبت كلی خود را از طریق “نقشه های عشق” افزایش دهند.
 • روایت درمانی: زوج ها به طور بیرونی در مورد نگرانی های درونی خود صحبت می کنند، که می توان از زوایای مختلفی مورد بررسی قرار گرفت.
 • روانشناسی مثبت: درمانگران از این روش برای بحث در مورد جنبه های مثبت روابط برای القای شادی استفاده می کنند.
 • رابطه درمانی ایماگو: این ترکیبی از تکنیک های رفتاری و معنوی است که سؤالاتی را برای زوجین ایجاد می کند، مانند “چرا شما شریک زندگی خود را انتخاب کردید؟”

چه کسانی به زوج درمانی نیاز دارند؟

چه کسانی به زوج درمانی نیاز دارند؟

 

زوج درمانی برای هر نوع رابطه مفید است، خواه شریک زندگی مستقیم، همجنسگرا، نژاد مختلط، جوان، پیر، دوست و یا متاهل باشند.

زوج درمانی می تواند یک مشکل فعلی را برطرف کند، از تشدید مشکلات جلوگیری کند یا به سادگی یک “معاینه” را برای یک زوج خوشبخت فراهم کند که یک دوره انتقال یا افزایش استرس را تجربه می کند. زمینه های عمده نگرانی که در زوج های درمانی مورد توجه قرار می گیرد شامل مواردی در رابطه با پول، فرزندپروری، جنسیت، خیانت، قانون، مسائل مزمن بهداشت، ناباروری، قمار، استفاده از مواد، فاصله عاطفی و درگیری مکرر است.

کاربرد زوج درمانی چیست؟

کاربرد زوج درمانی چیست؟

 

درمان زوج با استفاده از راه حل های روانشناسانه می تواند به زوجین کمک کند. بر اساس روانشناسی امروز، برای اینکه زوج های درمانی بتوانند درست وارد عمل شوند، هر دو فرد باید متعهد به بهبود روابط خود باشند در حالی که به درون و قوت و نقاط ضعف شخصی خود نگاه می شوند. دانستن صفات و عادات آن ها می تواند تأثیر مثبتی در ایجاد تغییرات شخصی و روابط داشته باشد. زوج درمانی به این معنا نیست که یک شریک زندگی بتواند عصبانیت، نارضایتی و سایر رفتارهای آسیب زا را نسبت به شریک زندگی خود بارگذارد. این در مورد باز کردن راه حل های مبتنی بر عشق، فداکاری و هر چیز دیگری است که به یک رابطه سالم می رود.

درمانگر زوج به بررسی موارد و مزایای روابط زوج می پردازد و در مورد نقاط قوت و ضعف مشترک آن ها و همچنین موارد فردی آن ها، بینش می بخشد. درمانگر به عنوان یک واسطه بی طرف عمل می کند و به هر دو شریک توصیه می کند. او ممکن است ارتباط دو طرفه تری برقرار کند، راه های مثبت تری در تعامل و تفکر ایجاد کند و روش های مختلفی که زوج می توانند ضمن انجام مراحل مشاوره، عشق و پشتیبانی خود را از یکدیگر نشان دهند.

در حالی که زوج درمانی ممکن است در هر شرایطی به همه کمک نکند، بسیاری از مردم هنوز هم عشق خود را نسبت به درمان زوج ها و روش های مربوط به ارتباط مجدد با شریک زندگی خود ابراز می کنند.

اهداف اصلی زوج درمانی

اهداف اصلی زوج درمانی

 

تصورات غلط در مورد اینکه زوج درمانی چیست و هدف آن نیز می تواند مانع از این شود که زوج ها در اولین فرصت به کمک مراجعه کنند. برخی ممکن است فکر کنند که زوج درمانی تنها برای موارد بسیار جدی که بر یک رابطه تأثیر می گذارند، از جمله خیانت یا اعتیاد است. دیگران ممکن است قبل از تصمیم گیری برای پایان دادن به این رابطه، آن را به عنوان آخرین تلاش تلقی کنند.

بسیاری از افراد از مزایای زوج درمانی در معاشرت طیف گسترده ای از مسائل ارتباطی آگاهی ندارند. آن ها نمی دانند که در بهبود رضایت از روابط کلی که بر سلامت روان فرد تأثیر می گذارد، چقدر می تواند مؤثر باشد.

زوج درمانگر کیست و چه ویژگی هایی دارد؟

زوج درمانگر کیست و چه ویژگی هایی دارد؟

 

قبل از تصمیم گیری در مورد انتخاب یک زوج درمانگر می تواند مصاحبه با چندین درمانگر مفید باشد. قبل از برنامه ریزی جلسات با یک متخصص خاص، در نظر بگیرید که آیا درمانگر مناسب شما و شریک زندگی شما خواهد بود یا خیر. ممکن است در مورد این سوال بپرسید:

 • آموزش و تجربه
 • پیشینه تحصیلی و آموزشی شما چیست؟
 • آیا از دولت مجوز دارید؟
 • تجربه شما با نوع مسئله ما چیست؟
 • دفتر  مشاوره شما کجاست؟
 • ساعات اداری شما چیست؟
 • آیا در صورت اضطراری در دسترس هستید؟
 • برنامه درمانی چند جلسه برگزار می شود؟
 • هر جلسه چه مدت است؟
 • هزینه و بیمه

چه زمانی به زوج درمانی نیاز داریم؟

چه زمانی به زوج درمانی نیاز داریم؟

تصمیم گیری برای مراجعه به مشاوره ازدواج می تواند سخت باشد. اگر یک رابطه مشکل دار دارید، اما اقدام به جستجو برای زوج درمانگر کرده اید پس می توان امید وارد بود. گاهی اوقات برداشتن اولین قدم با پذیرش  مشکلات رابطه بهترین کمک به یک رابطه است. بیشتر افراد این تجربه را بصیرت بخش و توانمند می دانند.

انواع زوج درمانی کدامند؟

انواع زوج درمانی کدامند؟

 

 • زوج درمانی روانکاوانه

درمان های روانکاوانه از ابتدای کودکی تا رفتار کنونی شما را مورد بررسی قرار خواهند  داد. به تعبیری ریشه یابی خواهند کرد که چه عواملی در گذشته تا الان سبب این دشواری های روانکاوانه در زندگی شما شده است.

 • زوج درمانی رفتاری

در این نوع از زوج درمانی، درمانگر تبادلات مثبت بین روابط زوجین را افزایش و تبادلات منفی را کاهش خواهد داد.

 • زوج درمانی رفتاری یکپارچه نگر

در زوج درمانی رفتاری یکپارچه نگر مواردی از جمله: بهبود تبادلات رفتاری، افزایش توانایی زوج در مهارت‌های حل مسئله به زوج‌ها مورد بررسی قرار می گیرد.

 • زوج درمانی شناختی رفتاری

زوج درمانگر شناختی رفتاری در مورد ادراکات، فرضیات، اسنادها یا استانداردهای تعامل بین زوج ها  کمک می کند.

 • زوج درمانی ساختاری

زوج درمانگران ساختاری، مشکات موجود را در رابطه با ساختار قدرت در خانواده به چالش خواهند کشید و فرصت ‌ها و رفتارهای جایگزین را بررسی می کند.

مراحل زوج درمانی و نکات مهم آن

مراحل زوج درمانی و نکات مهم آن

 

زوج درمانی معمولاً با برخی از سؤالات مصاحبه استاندارد در مورد تاریخچه روابط و همچنین کاوش در خانواده، مبدا، ارزش ها و پیشینه فرهنگی هر یک از شرکا آغاز می شود. در صورت لزوم ممکن است درمانگر جلسات اولیه را برای مداخله در بحران استفاده کند.

زوج درمانی سپس به شناسایی زوج کمک می کند تا موضوع را که محور درمان است تعیین و مشخص کند.

در طی مراحل درمانی، درمانگر به زوجین کمک می کند تا از پویایی رابطه ای برای حفظ مشکل آگاهی یابند. ضمن اینکه به هر دو شریک کمک می کند تا هر یک نقش های خود را در تعاملات ناکارآمد درک کنند. این به آن ها کمک می کند تا شیوه ادراک رابطه و یکدیگر را تغییر دهند.

اگرچه به دست آوردن بینش مهم است، یکی دیگر از جنبه های مهم زوج درمانی شامل تغییر رفتارها و روش های تعامل با یکدیگر است. زوج درمانگر اغلب مشاغل خانگی را به شرکا اختصاص می دهند تا مهارت های آموخته شده در درمان را در تعامل روزانه خود به کار گیرند.

اکثر زوج ها می توانند از بین درمان زوجین دور شوند و از بینش الگوهای رابطه ای برخوردار شوند، بیان عاطفی را افزایش داده و مهارت های لازم برای برقراری ارتباط و حل مسئله را با شرکای خود بطور مؤثر توسعه دهند.

زوج درمانی چه مشکلاتی را درمان می کند؟

زوج درمانی چه مشکلاتی را درمان می کند؟

 

 • مشکلاتی که به تنهایی قابل حل شدن نیستند

ممکن است مدت ها به دیدن مشاوره بروید اما نتیجه مطلوب را کسب نکنید چرا که نیاز به مشارکت همسرتان است.

 • تعارضات زناشویی

دعوا و مشاجره در خانواده بی شک پیش می آید اما اگر نتوانید کنترل اوضاع را در دست بگیرید و این مسئله روز به روز افزایش یافته و شما مرتبا شاهد بحث باشید خوش آیند نیست. در چنین شرایطی مشاهده شرایط توسط یک درمانگر می تواند به بهبود شرایط کمک کند.

 • خیانت

می توان گفت بدترین تجربه ای که افراد در زندگی کسب می کنند خیانت است. هر دو فرد حجم زیادی از مشکلات را تحمل می کنند. فرد خیانت دیده با غم بزرگ و خشم فراوان و فرد مرتکب خیانت با اضطراب فراوان لحظات را سپری خواند کرد. در چنین شرایطی، افراد تصمیم به جدایی و گاه سازش و یا مقابله به مثل می گیرند و این ها تصمیماتی از روی احساساتشان است.  بهترین اقدام می تواند مراجعه به یک زوج درمانگر متخصص در حوزه خیانت باشد.

 • زوج درمانی مشکل در رابطه جنسی

یکی از مهمترین مسائل حساس در رابط زوجین رابطه جنسی است.  روابط جنسی افراد با شرایط روانی آن ها در ارتباط است به نحوی که سرد شدن رابطه جنسی آشفتگی و طلاق عاطفی را در زندگی بوجود می آورد. با سرد شدن رابطه جنسی صمیمیت و شوق از بین رفته و کینه و دلخوری بوجود می آید. در صورت وقوع این مشکل بهتر است از یک سکس تراپ برای حل مسائل کمک بگیرید.

کلینیک پیروزی بهترین مرکز مشاوره زوج درمانی در تهران

کلینیک پیروزی بهترین مرکز مشاوره زوج درمانی در تهران

کلینیک پیروزی با کادری مجرب و فوق تخصص همواره می کوشد تا در اسرع وقت بهترین و کامل ترین خدمات را در خصوص روانشناسی، مشاوره خانواده، سکس تراپی، مشاوره زوجین و .. در اختیار شما همراهان بگذارد. کلینیک پیروزی بهترین مرکز مشاوره زوج درمانی در تهران است و شما عزیزان می توانید با مراجعه حضوری، تلفنی و آنلاین با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول زوج درمانی

 • آیا زوج درمانی برای من کار آمد است؟

موفقیت یا عدم موفقیت به این بستگی دارد که شما و شریک زندگی تان به تکنیک ها و تمرینات درمانی زوج ها توجه کنید. هر دوی شما باید در یک مقطع، یا قبل از درمان یا در طی فرایند، به پذیرش برسید. علاوه بر این، هر دو شما باید بخواهید رفتارهای خود را تغییر داده و در طول جلسات خود به خوبی به درمانگر خود پاسخ دهید.

 • درمان آنلاین برای زوجین چیست؟

دقیقاً مانند درمان زوج ها بصورت حضوری است. درمان آنلاین زوج ها، فضایی را برای شرکا، همسران و زوجین فراهم می کند تا از طریق موانعی در روابط خود با یکدیگر همکاری کنند.

 • زوج درمانی چقدر مؤثر است؟

اکثر مطالعات نشان می دهد که زوج درمانی حداقل برای مدتی می تواند مفید باشد، اما همه مطالعات بالاترین استانداردها را برآورده نمی کنند. همچنین معلوم نیست که آیا این درمان می تواند روابط ناراضی را به موارد رضایت بخش تبدیل کند یا خیر.

هزینه مشاوره زوج درمانی چقدر است؟

هزینه مشاوره زوج درمانی چقدر است؟

قیمت ها بر اساس کلینیک متفاوت است. بیشتر مشاوره آنلاین تحت پوشش بیمه نیست، بنابراین اگرچه ارزان تر از درمانگران حضوری است، معمولاً مجبور خواهید بود از جیب خود بپردازید. برای آگاهی از هزینه مشاوره کلینیک پیروزی می توانید از طریق شماره های درج شده با مشاورین ما در ارتباط بوده و از قیمت های مشاوره مطلع شوید.

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت زوج درمانی با مشاوران کلینیک با شماره های 02177410792 ، 02177431649  ، 02177431523 ، 09203855016  تماس بگیرید.

جمع بندی

ممکن است در ابتدا زوج درمانی به نظر جذاب نرسد، اما این ممکن است رابطه شما را با فردی که دوستش دارید نجات دهد. هر چند پیوندی محکم با شریک زندگی تان داشته باشید، بعضی اوقات مسائل زندگی را بر شما دشوار می کند. در این حالت، با شریک زندگی خود صحبت کنید و تصمیم بگیرید که مشاوره برای شما مناسب است یا خیر. امروز اولین قدم را به یک رابطه محقق و دوست داشتنی برسانید. کلینیک مشاوره و روانشناسی پیروزی همیشه همراه با شماست تا رویاهایتان را برای زندگی هر چه بهتر محقق کنید.

Call Now Button