چگونه ازدواج موفق داشته باشیم؟

برای این‌که بدانیم «چگونه ازدواج موفق داشته باشیم؟» شاید بهتر است ابتدا بدانیم ازدواج چیست. ازدواج به معنی بستن یک قرارداد به صورت رسمی می باشد که طی آن دو طرف می بایست نسبت به یکدیگر متعهد شوند؛ این تعهد می بایست تا پایان عمر پابرجا باشد.
شاید تصور کنید شروع زندگی با عشق و علاقه، متضمن وجود شور و شادی همیشگی می باشد و درنهایت منجر به یک ازدواج موفق خواهد شد، اما قطعا اینطور نیست چرا که زوجین در طول مسیر ممکن است بارها و بارها با چالش های مختلفی روبه رو شوند که نحوه برخورد آنها با این مشکلات، نوع رفتار با یکدیگر و سایر عوامل دارای اهمیت می باشد.
جهت داشتن ازدواج موفق، هر دو طرف می بایست اصول اولیه ارتباط گیری، نحوه مدیریت مشکلات و سایر موارد مربوط به زندگی مشترک را آموزش ببینند و سپس نسبت به این امر اقدام کنند و قطعا رفتن به یک مشاور قبل از ازدواج می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

چگونه ازدواج موفق داشته باشیم؟ | کلینیک روانشناسی پیروزی

ویژگی ازدواج موفق

درخصوص ازدواج و بخصوص ازدواج موفق، حتما شما هم شنیده اید که می گویند یک ریسک است؛ هر چقدر هم قبل از ازدواج، محتاط باشید و به مشاوره پیش از ازدواج رفته و همه جوانب را بسنجید باز هم معلوم نیست نتیجه آن ازدواج موفق باشد اما روانشناسان و مشاوران خانواده این نظریه را تایید نمی کنند و معیارهای یک ازدواج موفق را پلی برای داشتن یک زندگی موفق می دانند.

ازدواج موفق به یک انتخاب صحیح و با تدبیر بر می گردد.

ازدواج موفق، اتفاقی نیست، باید برای خوشبختی برنامه بریزید و در مسیر این برنامه حرکت کنید. اگر قرار است یک زندگی ایده آل داشته باشید، نمی توانید به حداقل ها قانع شوید. شما باید برای به دست آوردن عشق بیشتر، سلامت بیشتر، تعهد و ایمان بیشتر و شادی بیشتر تلاش کنید.

منبع: شعیبی، فاطمه، ازدواج موفق، چاپ اول، کتاب ارشد

چگونه ازدواج موفق داشته باشیم؟ | کلینیک روانشناسی پیروزی

عشق و ازدواج

یکی از مهم ترین نکات برای داشتن ازدواج موفق، رسیدن به درک این موضوع است که شناخت مقدم بر عشق می باشد.

به بیانی دیگر، انتخابی درست در گروی شناختی کامل می باشد و حالت منطقی این است که عشق بعد از شناخت طرف مقابل ایجاد شود. متاسفانه در جامعه امروزی بسیاری از دختر و پسرها اول عشق را تجربه می کنند و سپس قصد رسیدن به شناخت را دارند در حالی که باید بدانیم این عشق ظاهری قادر به بستن چشم به روی حقایق و عیب های طرف مقابل می باشد.

ممکن است پس از گذشت مدت زمانی کوتاه از آغاز زندگی مشترک، به این نتیجه برسیم که تنها عشق برای خوشبختی کفایت نمی کند و قادر به ادامه زندگی مشترک نیستیم.

چگونه ازدواج موفق داشته باشیم؟ | کلینیک روانشناسی پیروزی

مهارت های لازم برای داشتن ازدواج موفق

مهارت حل مسئله:

این مورد یکی از مهم ترین عوامل برای داشتن ازدواج موفق است چرا که بدون داشتن این مهارت، عملا سایر توانایی های شما در جهت داشتن زندگی و ازدواج موفق، چشم گیر نخواهند بود.

اولویت قرار دادن همسر:

قبل از هر چیزی اعم از شغل، امور منزل، فرزندان، خانواده خود و … می بایست همسر خود را اولویت قرار دهید این عامل به شما کمک می کند در هر شرایطی شما دو نفر همراه و کنار هم باشید.

فداکاری:

فداکاری به جا یکی دیگر از عوامل مهم برای داشتن ازدواج موفق است، به یاد داشته باشید هیچ انسانی کامل نیست و همسر شما هم از این موضوع مستثنی نمی باشد.

به خرج دادن خلاقیت:

ازدواج و زندگی مشترک، بعد از مدت ها ممکن است شور و شوق اولیه خود را از دست بدهد و رنگ تکرار به خود بگیرد، پس بهتر است از برخی چالش ها و خلاقیت های جدید برای تنوع در روند زندگی استفاده کنید.

چگونه ازدواج موفق داشته باشیم؟ | کلینیک روانشناسی پیروزی

پنج مرحله برای داشتن یک ازدواج موفق

 1. کاهش انتظارات از همسر و افزایش میزان توجه به او
 2. استفاده از مشوق ها و پاداش ها در ازای انجام رفتارهای مطلوب
 3. صحبت های روزانه با همسر و در میان گذاشتن مسائل با یکدیگر
 4. ایجاد تغییر و تنوع در زندگی مشترک
 5. کمرنگ کردن نقاط منفی و افزایش نقاط قوت خود

طبق تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه ویرجینیای آمریکا، زوج هایی که به صورت منظم، دو نفری با هم زمان می گذرانند به جای تمرکز همیشگی روی بچه ها، کار یا …

۳/۵ برابر بیشتر از سایر زوج ها احساس (خیلی خوشحال) بودن می کنند.

۴ شباهت حیاتی برای داشتن ازدواج موفق

 1. تشابه از لحاظ نظام ارزشی اولین شباهت مورد نیاز برای داشتن ازدواج موفق است.
  مثلا زن و مرد هر دو برای ادامه تحصیل ارزش قائل باشند یا مثلا هر دو کسب ثروت را در اولویت قرار دهند.
 2. زن و مرد باید از لحاظ پایگاه اقتصادی با یکدیگر تفاهم داشته باشند. هر کس روش خرج کردن خود را با توجه به پایگاه اقتصادی خود یاد گرفته و در این مورد، خانواده خود را الگو قرار داده.
 3. تشابه اجتماعی یک مورد مهم دیگر است.مشابهت سطح تحصیلات زن و شوهر یکی از شاخص های تشابه هویت اجتماعی است؛ وجود تفاوت فاحش در سطح تحصیلات زوجین می تواند باعث بروز مشکلات در آینده شود.
 4. مورد آخر تشابه فرهنگی است چرا که ازدواج با فردی از شهر دیگر با فرهنگی کاملا متفاوت، احتمالا یک عامل زمینه ساز مشکلات زناشویی خواهد بود.

رازهای داشتن ازدواج موفق

ارتباط صحیح و دائمی با همسر:

صحبت کردن مداوم با همسر حتی در رابطه با پیش پا افتاده ترین مسائل، یکی از راحت ترین راه ها برای نزدیکی عاطفی بیشتر به یکدیگر و در نهایت داشتن ازدواج موفق می باشد.

تشکر کردن از همسر؛

از همسرتان حتی بخاطر کوچکترین موارد تشکر کنید. از او بابت بودن در زندگیتان سپاسگذاری کنید. با تشکر کردن می توانید انگیزه همسرتان را برای انجام کارهای خوب دو چندان کنید.

برای کنار هم بودن زمان بگذارید:

قطعا هماهنگی و مدیریت تمامی مسئولیت ها با یکدیگر سخت است اما با بیشتر شدن مسئولیت ها نباید وقت گذرانی با همسرتان را فراموش کنید.

گاهی اوقات به همسرتان اجازه تنهایی بدهید:

اوقاتی در زندگی وجود دارد که هر انسانی نیاز شدید به تنهایی دارد تا با خود خلوت کند. هم به خودتان فرصتی برای تنهایی دهید هم به همسرتان!

اعتماد سازی را فراموش نکنید:

یکی از شروط لازم برای داشتن ازدواج موفق، اعتماد کردن به همسر و جلب اعتماد اوست.

برخی از انگیزه های غلط که جلوی ازدواج موفق را می گیرند

 • فشار اطرافیان
 • دوری از تنهایی
 • نیاز جنسی
 • پر کردن خلا احساسی
 • تامین مخارج زندگی
 • پذیرش اجتماعی و …

خلاصه مقاله ازدواج موفق

داشتن ازدواج موفق مستلزم تلاش، تعهد، صبر و آگاهی کامل می باشد. رابطه ای موفق خواهد بود که سرشار از عشق، شناخت، احترام و درک متقابل باشد.
بسیار شایسته است که قبل از شروع زندگی مشترک به توسعه مهارت های ارتباطی بپردازید.
به منظور داشتن ازدواج موفق، می توانید از کمک مشاوران متخصص بهره بگیرید. مرکز روانشناسی پیروزی با در نظر گرفتن خدمات مشاوره قبل از ازدواج آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

دریافت نوبت:

جهت دریافت مشاوره قبل از ازدواج از متخصصین و مشاورین کلینیک پیروزی کافی‌ست با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

شماره تماس یپروزی: ۰۲۱۷۷۴۳۱۶۴۹
شماره تماس قیطریه: 02126456903

ساعات کار

روزهای هفته 8:00 – 17:00
پنج شنبه با هماهنگی
جمعه تعطیل

آخرین مطالب

 • روانشناسی صنعتی و سازمانی چیست | کلینیک روانشناسی پیروزی

روانشناسی صنعتی و سازمانی چیست؟ | منابع یادگیری

تیر 16ام, 1403|بدون دیدگاه

روانشناسی صنعتی و سازمانی چیست؟ روانشناسی صنعتی و سازمانی حیطه ای از روانشناسی است که با استفاده از اصول روانشناسی سعی در بهتر شدن عملکرد افراد یک سازمان یا مرکز دارد. امروزه به دلیل [...]

بازدید روزانه 3

ثبت قرار ملاقات

شما می‌توانید از طریق این دکمه، جلسه مشاوره تنظیم نمایید…