تاثیر منفی نگری بر ذهن

منفی نگری یا اثر رویدادهای بد عبارت است از هر چیزی که دارای ماهیت منفی و بد است مانند افکار ناخوشایند، احساسات منفی نسبت به وقایع و … جالب است بدانید تمامی این موارد اثر چند برابر بیشتری نسبت به موارد مثبت روی مغز دارند و این منفی نگری‌ ها می‌توانند به مرور وضعیت روانی و ذهنی نامطلوبی را در پی داشته باشد، حتی زمانی که رویدادهای بد و خوب میزان شدت برابر داشته باشند. تاثیر آنچه ماهیت منفی دارد بر روی روان و ذهن انسان بسیار بیشتر است.

پروفسور آرون بک می گوید: اگر ما به یک موضوع بارها و بارها فکر کنیم، کم کم شروع می‌کنیم به باورکردن این که آن موضوع حقیقی است و این واقعیت دارد. برای غلبه بر ناراحتی و منفی نگری باید افکار منفی و خودکار را متوقف سازیم و آن ها را با افکار واقعی تر و مثبت تری جایگزین کنیم.


با خفه کردن افکار منفی در نطفه، می توان جلوی احساس بد را پیش از آنکه حتی آغاز شود، گرفت.

خطرات منفی گرایی | کلینیک پیروزی

خطرات منفی گرایی

اختلال در سیستم مغز:

تا زمانی که ما افکار مثبت(در مقابل منفی نگری) داشته باشیم و مغز همه چیز را تحت کنترل داشته باشد، سیستم مغزی خیلی عادی به کار خود ادامه می دهد، زمانی این فعالیت غیر عادی شده که ما افکار منفی در سر داشته باشیم چرا که مغز با خود فکر میکند که یک اتفاق جدید نگران کننده افتاده پس نیاز می بیند که همه چیز را تحت کنترل داشته باشد و سریعتر و با روند غیر عادی کار کند.

تجربه اضطراب همیشگی:

افکار منفی در حد عادی شاید فقط موجب ایجاد استرس شوند که این استرس گذراست اما وقتی تعداد این افکار بیش از حد شود، استرس روی هم تلنبار شده و باعث شکل گیری اضطراب می شود.

ترس های بی دلیل:

افرادی که به صورت دائمی افکار منفی دارند، بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به بیماری های روحی روانی قرار دارند. یکی از خطرناک ترین تبعات افکار منفی، ایجاد ترس های ناگهانی بدون دلیل خاص می باشد.

عدم اعتماد به نفس:

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که دائما افکار منفی را در سر می پرورانید باید بدانید که در حال از دست دادن یکی از اصلی ترین فاکتور های موفقیت یعنی اعتماد به نفس هستید.

هیجان افراطی به صورت منفی:

دلیل وجود همیشگی افکار منفی، طرحواره منفی گرایی است. حملات ناگهانی فیزیکی یا گفتاری به سایر افراد، یکی از خطرات شکل گیری طرحواره منفی گرایی می باشد.

باور غیر منطقی که باعث پریشانی می شود | کلینیک پیروزی

12 باور غیر منطقی که باعث پریشانی می شود

نام تفکر غلط

مثال تفکر منفی تفکر درست
تفکر همه یا هیچ من بد هستم. هر انسانی هم دارای نقاط مثبت است و هم منفی.
تعمیم مبالغه آمیز من در تمام امور همیشه بازنده ام. گاهی انسان برنده است و گاهی هم بازنده.
فیلتر ذهنی من همیشه بی عرضه هستم. هر فرد دارای کاستی ها و توانایی هایی است.
بی توجهی به امر مثبت من همیشه بی استعداد هستم. هیچ کس در تمامی زمینه ها کامل نیست.
نتیجه گیری شتابزده همیشه من عامل خراب شدن اوضاع هستم.

 

خراب شدن گاهی به ما مربوط نیست.
همیشه همه چیز به ضرر من است. گاهی برخی چیز ها به ضرر من است.
درشتی بینی یا ریز بینی قبول نشدن در آن موضوع خیلی مهم است. آن موضوع آنقدر هم مهم نیست.
استدلال احساسی من مادرزاد بازنده ام. هیچکس بازنده به دنیا نیامده است.
باید ها و نباید ها باید قبول شوم یا نباید رد شوم. هر چقدر پول بدهی آش میخوری.
برچسب زدن من بی عرضه هستم. من اشتباه کردم.
سرزنش کردن من باعث آن شدم که او مردود شود. او خودش تلاش کافی نکرد.
عبارت باید دار وحشتناک است اگر من اشتباه کنم، من همیشه باید بهترین باشم. امکان اشتباه برای همه وجود دارد، بهتر است نهایت تلاش خودم را بکنم.
تفکر تساوی گونه قبولی در کنکور سراسری مساوی با خوشبختی و عدم قبولی در آن مساوی با بدبختی است. قبولی در کنکور سراسری، نه مساوی بدبختی است و نه مساوی خوشبختی، بلکه یکی از اهداف مهم زندگی است.

توصیه هایی برای کنترل افکار منفی

عیب جویی از خود را کنار بگذارید: در هر مسیری که هستید، انتظار وجود پستی بلندی ها را هم نیز داشته باشید و آنها را بپذیرید.
ممکن است در برخی مواقع از عملکرد خود ناراضی باشید، در این صورت فقط باید به خود حق دهید که گاهی اشتباه کردن کاملا عادی است.

خود را با شرایط حال حاضر وفق دهید: زمان هایی را که در گذشته دچار منفی بینی شده بودید به یاد بیاورید و به خود یاد آور شوید که چگونه آن شرایط را پشت سر گذاشتید و به همین ترتیب خود را با شرایط حال حاضر تطابق دهید.

قبل از اینکه چیزی بگویید، فکر کنید: خود را مجبور کنید که تا چند وقت هیچگونه حرف منفی به زبان نیاورید، اگر قبل از گفتن چیزی فکر کنید، راحت تر میتوانید این موضوع را تحت کنترل خود در بیاورید.

از مشاور متخصص کمک بگیرید: اگر حس می کنید افکار منفی تان روی یک موضوع یا یک نقطه خاص متمرکز شده اند، از افراد دیگری که تخصص کافی دارند کمک بگیرید. مشاور می تواند با بهره گیری از رویکردهای خاص، دیدگاهتان را تغییر دهید.

از افراد بدبین دوری کنید: هرچقدر از افراد منفی دور تر باشید، کمتر تحت تاثیر حرف های آنها قرار می گیرید. سعی کنید ارتباطتان را با افراد منفی به حداقل برسانید.

توصیه هایی برای کنترل افکار منفی | کلینیک پیروزی

سخن پایانی

تمامی احساسات منفی مانند احساس اضطراب مداوم، ناامیدی و … به طور معمول تاثیرات بیشتری روی ذهن، روان و جسم ما می گذارند و نسبت به احساسات مثبت دارای پایداری و مقاومت بیشتری هستند.
باید بدانید گاهی اوقات دیدن نقاط ضعف یا حتی تمرکز روی نقاط منفی می تواند مفید واقع شده و اثر مثبت در پی داشته باشد ولی زیاده روی در افکار منفی قطعا آسیب های غیر قابل جبران به جای خواهد گذاشت.
منفی نگری یا داشتن دید منفی نسبت به همه چیز، می تواند شما را با مشکلاتی مانند ناامیدی، بی انگیزگی، تلخ خویی، عدم اعتماد به نفس و … روبرو کند، پس بهتر است قبل از اینکه دچار این مشکلات شوید، جلوی آنها را با یک سری راهکارهای ساده بگیرید.
همچنین می توانید از مشاوره‌های تخصصی مشاوران کلینیک پیروزی استفاده کرده تا با استفاده از برخی تکنیک‌های به روز از بروز افکار منفی جلوگیری کرده و افکار مثبت را جایگزین آن‌ها کنند.

متخصصین کلینیک پیروزی، بعنوان یک کلینیک تخصصی روانشناسی، آماده ارائه خدمات مشاوره فردی برای شما هستند.

از طریق شماره‌های زیر با ما در ارتباط باشید:

شماره تماس یپروزی: ۰۲۱۷۷۴۳۱۶۴۹

شماره تماس قیطریه: 02126456903

ساعات کار

روزهای هفته 8:00 – 17:00
پنج شنبه با هماهنگی
جمعه تعطیل

آخرین مطالب

  • روانشناسی صنعتی و سازمانی چیست | کلینیک روانشناسی پیروزی

روانشناسی صنعتی و سازمانی چیست؟ | منابع یادگیری

تیر 16ام, 1403|بدون دیدگاه

روانشناسی صنعتی و سازمانی چیست؟ روانشناسی صنعتی و سازمانی حیطه ای از روانشناسی است که با استفاده از اصول روانشناسی سعی در بهتر شدن عملکرد افراد یک سازمان یا مرکز دارد. امروزه به دلیل [...]

بازدید روزانه 3

ثبت قرار ملاقات

شما می‌توانید از طریق این دکمه، جلسه مشاوره تنظیم نمایید…