طرد شدگی | انواع و راه های مقابله با آن

طردشدگی نوعی از احساس درونی است که فرد در حال تجربه احساس طردشدگی، تصور ترک شدن، خواستنی نبودن، دوست داشته نشدن و رها شدگی را دارد.

احساس طرد شدگی لزوما ارتباط قطعی با ارتباطات فیزیکی با دیگران ندارد. ممکن است شخصی از لحاظ فیزیکی نزدیک فرد مورد نظر خود باشد اما به دلیل دوری عاطفی احساس طردشدگی را تجربه کند. به وجود آمدن این پدیده در کودکان معمولا با عوامل محیطی و خارجی دارای ارتباط می باشد.

از جمله دلایل بروز احساس طرد شدگی می‌توان به فقدان سرپرست یا بد سرپرستی، عدم برخورداری از امکانات مناسب، تجربه سو استفاده جنسی و … در سنین پایین اشاره کرد.

ترس از طردشدگی به تنهایی یک اختلال به شمار نمی آید ولی یکی از زیر مجموعه های اختلال اضطرابی می باشد که برای بهود آن می‌توان به یک مشاوره فردی متخصص رجوع کرد.

"احساس

طردشدگی؛ زخم های عاطفی و خراش های زندگی

شاید طردشدگی شایع ترین زخم، در بین تمامی زخم های عاطفی باشد که در طول زندگی مجبور به تحمل آن هستیم.

طردشدگی یا عدم پذیرش توسط دیگران همان زخم عاطفی است که پوست نازک احساساتمان را می خراشد و تا گوشت و خون و استخوانمان نفوذ می کند.
برخی از زخم های عاطفی، مثل بریدگی پوست توسط کاغذ هستند که فقط باعث جراحتی اندک می شوند اما گاهی طردشدگی تا اندازه ای شدید است که زخم های عمیق روانی ایجاد می کند، به شکلی که منجر به خونریزی می شود و مستلزم توجه فوری است.

شاید انتظار ما این باشد که با توجه به فرکانسی که به شکل های مختلف دریافت می کنیم، درک روشنی از تاثیر آنها بر احساسات، افکار و رفتارهای خود داشته باشیم اما واقعیت این است که هیچ کدام از ما رنج طردشدگی و زخم های روانی ناشی از آن را جدی نمی گیریم.

طردشدگی چهار زخم روانی متفاوت ایجاد می کند که شدت آن به شرایط و سلامت عاطفی فرد در زمان وقوع آن بستگی دارد.
به بیان کلی، طردشدگی درد عاطفی بُرنده ای ایجاد می کند که بر روح، روان و فکر انسان تاثیر می گذارد؛ او را غرق در خشم و غضب می کند، اعتماد به نفس و عزت نفس او را از بین می برد و احساس وابستگی اش را ناپایدار می سازد.

(وینچ، گای، جعبه کمک های احساسی، هاله نادری، نشر ترنگ)

"احساس

انواع طردشدگی

طردشدگی اجتماعی:

در موقعیت های شغلی، در فضای تحصیلی، در جمع دوستان و … ممکن است از فردی به هر دلیلی خطایی سر بزند که توسط سایر افراد حاضر در آن جمع مورد تمسخر قرار بگیرد یا سرزنش شود که این اتفاقات در مجموع باعث ایجاد حس طردشدگی در او می شوند.

طردشدگی خانوادگی:

والدینی که به فرزندان خود به مقدار کافی یا مناسب توجه نمی کنند، خواسته های کودک را به صورت مطلوب برآورده نمی کنند و یا حتی در جمع های خانوادگی، فرزندان خود را شرکت نمی دهند همگی موجب ایجاد حس طردشدگی در فرزندانشان می شوند.

طردشدگی از رابطه:

از موارد طردشدگی از رابطه می توان به ابراز بی موقع احساسات یا ابراز نکردن احساسات، مخفی کردن برخی موضوعات مهم در رابطه، توجه نکردن به خواسته های شریک عاطفی و … اشاره کرد که تمامی این موارد می توانند زمینه ساز دوری عاطفی زوجین از یکدیگر شوند.

"احساس

راهکارهای مقابله با احساس طردشدگی

اولین گام جهت ایجاد تغییر، شناخت علائم و مشکلات ناشی از آن می باشد. کمک گرفتن از مشاور متخصص کمک شایانی به شما در جهت کاهش آسیب پذیری در برابر مشکلات روانی کرده و حتی می تواند با استفاده از مداخلات به هنگام و مناسب روابط شما را بهبود ببخشد.

طبق تحقیقات انجام شده، کلید مقابله با احساس طردشدگی، خود تنظیمی است که شامل نظارت و کنترل واکنش های عاطفی و رفتاری فرد است.

در اغلب موارد، درمان شناختی رفتاری می تواند به شما در مقابله با افکار و رفتارهایی که موجب احساس ترس از طردشدگی می شوند، کمک کند.

در مواقعی که احساس ترس از طردشدگی سراغتان می آید، به جای دوری کردن از جمع، سعی کنید با دیگران ارتباط برقرار کنید چرا که تنها ماندن و انزوا طلبی عامل افزایش دهنده این ترس است.

زمانی که احساس کردید در جمعی طرد شده اید، رفتار خود در آن جمع را ارزیابی کنید، این مورد به شما کمک می کند تا نقاط ضعف و قوت خود در روابط را بیابید و سعی در قوی کردن نقاط قوت و کاهش نقاط ضعف داشته باشید.

"احساس

چرا طردشدگی با درد و رنج همراه است؟

طردشدن از سوی معشوق، تکانه ای عمیق و مهم را در زمینه پذیرش و اعتبار برانگیخته می سازد؛ این همان چیزی است که انسان ها به طور طبیعی از دیگران طلب می کنند.

تمایل ما انسان ها نسبت به مورد پذیرش قرار گرفتن گاهی آنقدر شدید می شود که احساس می کنیم وجود و بقای ما به وجود و بقای سایرین وابسته است، البته که این احساس گاهی درست است.
ما در راستای بقای جسمانی، برخلاف حیوانات کاملا به بزرگتر ها وابسته هستیم، پس از این لحاظ طرد جسمانی، به معنای مرگ است.

طبیعی است که نمی توان یک نوزاد را رها کرد تا از خود مراقبت کند و در جستجوی امنیت، سرپناه و غذا باشد.
بهتر است بگوییم هر بار طردشدن، یک تکانه ی بقای بیولوژیکی را در وجود ما برمی انگیزاند که بسیار واقعی و قدرتمند است.

"احساس

چگونه می توانید چرخه طردشدگی خود را متحول سازید؟

زمانی که در رابطه عاشقانه خود احساس خوشایندی ندارید یا تصور می کنید در این رابطه شما جایی ندارید، برای فرد مقابل دارای ارزش چندانی نیستید و یا حتی مورد پذیرش واقع نمی شوید و در نهایت دائما به دنبال کسب اعتبار و تایید طرف مقابلتان هستید، سوالات زیر را از خودتان بپرسید:

  1. آیا از لحاظ فیزیکی، روانی و عاطفی از جانب پارتنر خود احساس طردشدگی دارم؟
  2. آیا با رفتارهای خود مثل ابراز احساسات، نشان دادن بیش از حد وابستگی و … سعی در گرفتن تایید از طرف مقابلم دارم؟
  3. آیا احساس می کنم که در دوران کودکی از سمت خانواده یا دوستان طرد شده ام؟

پرسیدن این سوالات از خود و پاسخ دادن به صورت منطقی به آنها و در نهایت یافتن راه حل برای تک تک آنها اولین گام در جهت تحول یافتن می باشد.

احساس طردشدگی بسیار بی رحم است تا جایی که می تواند آسیب جدی به اعتماد بنفستان وارد کرده و احساس بی ارزشی را در وجود شما ماندگار کند.
اما اگر این احساس را صادقانه و بی پروا از طریق جلسات روان درمانی کشف کنید، موفق به کسب آگاهی از وقایع و تجارب بیرونی و درونی خود خواهید شد و سپس می توانید روابط عاشقانه ی خود را در راستای بهبودی ، به صورت پویا تغییر دهید.

شما از طریق شرکت در جلسات روان درمانی می توانید احساس دلخوری، سرخوردگی و طرد شدگی از جانب پارتنر خود را به سمت عدم شخصی سازی چیزها هدایت کنید؛ چیزهایی که می توانند به باورهای منفی و محدود کننده ی شما دامن بزنند.

در نهایت، روان درمانگران حاذق مرکز روانشناسی پیروزی، می توانند به شما جهت التیام زخم های دوران کودکی کمک بزرگی کرده و به عامل صمیمیت در روابطتان انرژی تازه ای ببخشند.

دریافت نوبت:

جهت دریافت مشاوره فردی از متخصصین و مشاورین کلینیک پیروزی برای بهبود احساس طردشدگی، کافی‌ست با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

شماره تماس یپروزی: ۰۲۱۷۷۴۳۱۶۴۹
شماره تماس قیطریه: 02126456903

ساعات کار

روزهای هفته 8:00 – 17:00
پنج شنبه با هماهنگی
جمعه تعطیل

آخرین مطالب

  • روانشناسی صنعتی و سازمانی چیست | کلینیک روانشناسی پیروزی

روانشناسی صنعتی و سازمانی چیست؟ | منابع یادگیری

تیر 16ام, 1403|بدون دیدگاه

روانشناسی صنعتی و سازمانی چیست؟ روانشناسی صنعتی و سازمانی حیطه ای از روانشناسی است که با استفاده از اصول روانشناسی سعی در بهتر شدن عملکرد افراد یک سازمان یا مرکز دارد. امروزه به دلیل [...]

بازدید روزانه 3

ثبت قرار ملاقات

شما می‌توانید از طریق این دکمه، جلسه مشاوره تنظیم نمایید…