مشاوره کودک

روانشناس کودک و نوجوان در پیروزی شاخه‌ای از مشاوره است و همان‌طور که از نامش پیداست حوزه فعالیت آن در حیطه مسائل مربوط به کودکان و نوجوانان است.
روانشناس کودک شرق تهران در کلینیک پیروزی درواقع به کودک و خانواده او کمک می‌کند تا ریشه مسائل را واضح‌تر کشف کنند و به درک بهتری از موقعیت‌ها، ترس‌ها، سردرگمی‌ها و احساسات خود برسند تا بتوانند بر آسیب‌ها و مسائل مختلف در زندگی غلبه کنند تا به شادی و آرامش دست پیدا کنند.

آیا به دنبال مشاور کودک در پیروزی یا شرق تهران هستید؟ یا می‌خواهید اطلاعاتی در زمینه موضوعات مربوط به مشاوره کودک پیدا کنید؟ پیشنهاد ما این است که با مراجعه به کلینیک پیروزی مشکلات خود و فرزندتان را در این زمینه برطرف کنید.
کلینیک پیروزی دارای کادر مجرب در زمینه مشاوره کودک است که می‌توانند راهنمای‌های لازم را به شما ارائه کنند.
child-counseling

تعیین وقت روانشناس کودک و نوجوان شرق تهران از طریق مراجعه به سایت کلینیک پیروزی و صفحه درخواست وقت مشاوره برای شما امکان‌پذیر است. همینطور از طریق باکس زیر می توانید بطور مستقیم با کلینیک تماس بگیرید.

مشاوره کودک نوعی درمانی است که بر کودکان خردسال، نوجوانان که با بیماری های روانی همراه هستند تاثیر می گذارد.
همچنین به جوانان، که دچار تروما شده اند، و یا در یک محیط خانه ناهنجار یا استرس زا در حال تجربه هستند، کمک می کند. بسیاری از مسائلی که این کودکان با آن روبرو هستند از مسائلی که بزرگسالان در زندگی روزمره با آن ها روبرو هستند سر چشمه می گیرد.
برخی از این موضوعات رایج شامل اضطراب، افسردگی و اندوه است. اگر پدر و مادر کودک دچار مشکلات عدیده‌ای هستند و از مراجعه به متخصص زوج درمانی اجتناب می‌کنند این موضوع می‌تواند بر فرزندان آن‌ها نیز تاثیرگذار باشد.

مشاوره کودک چیست؟

در مشاوره کودک به مسائلی مانند ابتلا به برخی بیماری‌ها و اختلالات پرداخته می‌شود و در آن آسیب‌های گذشته مورد بررسی قرار می‌گیرد تا تأثیر آن بر عدم تمرکز، افسردگی یا اضطراب یا سایر مسائل مربوط به کودکان و نوجوانان پرداخته شود.
جلسه مشاوره کودک را می‌توان به‌تنهایی با کودک یا به همراه خانواده او برگزار کرد. جلسه‌های مشاوره کودک و نوجوان توسط یک درمانگر یا مشاوره یا یک متخصص در زمینه کار با کودکان اداره می‌شود.
مشاوره کودک طیف گسترده‌ای از مسائل مربوط به کودک را می‌تواند موردبررسی و درمان قرار دهد.

مشاوره پیروزی کودک درک کاملی از نیازهای اساسی روان‌شناختی کودکان و نوجوانان و مراحل رشد طبیعی و شخصیتی آن‌ها دارند و چگونگی تأثیر خانواده و سایر زمینه‌های اجتماعی در آن‌ها را موردبررسی قرار می‌دهند.

مشاوره کودک چیست؟

حیطه‌های اساسی در مشاوره کودک:

 • روابط اجتماعی و عاطفی
 • فرآیندهای رشد
 • سازگاری رفتاری

روانشناس کودک پیروزی همچنین دانش تخصصی مربوط به شرایط ذهنی و رفتاری کودکان را دارند و از عوامل مهمی که بر واکنش‌های آن‌ها تأثیر می‌گذارند آگاهی کامل دارند و می‌توانند مشکلات به وجود آمده در این زمینه را بررسی کرده و به نتایج مثبت و قابل ‌قبول دست پیدا کنند.

برخی از شرایط وجود دارد که نیاز به روانشناس کودک و نوجوان در پیروزی بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شد، مانند:

 • اختلافات بین پدر و مادر و مشاجرات آن‌ها در فضای خانه
 • کمبود اعتماد به نفس کودکان
 • گوشه‌گیری و عدم ارتباط با همسالان در محیط مدرسه
 • طلاق والدین
 • اضطراب و افسردگی و زمینه‌های بروز آن در کودک
 • شاهد و تجربه تروما
 • قرار گرفتن در معرض انواع سوءاستفاده‌های جسمی، عاطفی یا جنسی
 • مرگ یکی از نزدیکان و عزیزان کودک
 • کودکان درگیر با اوتیسم
 • کودکان دارای مشکلات اجتماعی مانند دوست‌یابی و شرکت در مشارکت‌های اجتماعی
 • کودکان پرخاشگر
 • کودکان بیش‌فعال
 • کودکانی که زمینه بیماری‌ها و اختلالات روانی دارند

در چنین شرایطی نیاز به مشاور کودک و نوجوان بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود. کلینیک مشاور کودک در پیروزی در تمامی زمینه دارای مشاوران و درمانگران باتجربه است و به کودک شما کمک می‌کند تا بر بحران‌های زندگی غلبه کند.
درواقع می‌توان گفت که این مشاوره مهارت‌ها و روش‌های لازم برای مدیریت احساسات خود و حرکت در موقعیت‌های استرس‌زا را در اختیار کودکان قرار می‌دهد تا بتوانند به تصمیمات درست دست پیدا کنند.
این مهارت‌ها می‌توانند سطح بالاتری از عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس را در کودکان شما ارتقا ببخشد. کودکان می‌توانند در مشاوره مهارت‌های اجتماعی را آموزش ببینند و برای موفقیت در عرصه‌های مختلف زندگی تلاش کنند.

مشاوره فردی فقط برای بزرگسالان نیست، بلکه به همان اندازه برای کودک هم مهم و ضروری است، که کودک را در مواقع سختی، استرس و ناراحتی پیش مشاور ببرید.
این درمان به کودکان خردسال و همچنین نوجوانان کمک می کند تا با آسیب های روانی و عاطفی مختلفی که بر سلامت آنها تأثیر می گذارد، کنار بیایند.
خواه دلیل آن غم و اندوه باشد یا محیط استرس‌زا یا یک اتفاق ناخوشایند، مشاوران کودک به آنها کمک می کنند تا از بتوانند از شرایط سخت با موفقعیت خارج شوند.

روانشناس کودک و نوجوان شرق تهران

دوران کودکی و نوجوانی با چالش‌ها و تحولات فراوانی همراه است که ممکن است بر تعاملات اجتماعی و رفتارهای شخصیتی تأثیرگذار باشد.

روانشناس کودک و نوجوان شرق تهران در این زمینه با داشتن دانش عمیق در رشد روانی این گروه سنی، به والدین کمک می‌کنند تا با بهترین شیوه‌های تربیتی و مشاوره، بهترین پشتیبانی را برای فرزندانشان فراهم کنند.

روانشناس کودک و نوجوان شرق تهران

بهترین جا برای یافتن روانشناس کودک و نوجوان شرق تهران، کلینیک پیروزی است. خدمات ارائه شده در این کلینیک شامل مشاوره فردی و خانوادگی، ارزیابی توجه و یادگیری، مدیریت استرس و اضطراب، درمان اختلالات رفتاری و افزایش مهارت‌های ارتباطی می‌شود.

روانشناس کودک شرق تهران

با اتکا به تجربه و تخصص خود، کلینیک پیروزی به والدین نیز آموزش‌های لازم را ارائه می‌دهد تا به بهترین نحو ممکن در پرورش و تربیت فرزندانشان موفق باشند.روانشناس کودک شرق تهران

اگربه دنبال روانشناس کودک شرق تهران هستید، کلینیک پیروزی به عنوان یک مرکز برجسته ارائه دهنده خدمات تخصصی در زمینه روانشناسی کودکان و نوجوانان شناخته می‌شود. تیم متخصص و مجرب روانشناسان این کلینیک با به‌روزترین روش‌ها و ابزارهای تشخیصی، درمانی و مشاوره فعالیت می‌کنند.

هزینه مشاوره کودک

هزینه مشاوره کودک

هزینه ثابت و مشخصی برای جلسات مشاوره کودک وجود ندارد. با توجه به مدت‌زمان و تعداد جلسات مشاوره کودک و نوجوان و خدماتی که در این مدت برای کودک و خانواده او ارائه می‌شود، هزینه‌ها می‌تواند متغیر باشد.
شما می‌توانید با تماس با کلینیک مشاوره پیروزی از هزینه‌های خدمات مربوط به مشاوره در حوزه کودک و خانواده اطلاعات لازم را کسب کنید.

روانشناس کودک در پیروزی

روانشناس کودک در پیروزی بسته به مسئله های کودک اهداف متفاوتی دارد. با این حال به طور معمول در زندگی کودک، کودک به مواردی توجه می کند که به رشد، پیشرفت و سلامت روانی وی تأثیر می گذارد.

روانشناس کودک در پیروزی

هدف این است که به فرزند خود کمک کنید تا ابزارها، تکنیک ها و روش هایی را که می تواند او را برای هرگونه چالش آماده کند شناسایی کند.
بنابراین، هدف از مشاوره کودک کمک به فرزند شما است که با موفقیت در مواجهه با شرایط چالش برانگیز و عواطف عمل کند.

اضطراب

یكی از مهمترین مزایای مشاوره برای كودكان این است كه به آن ها می آموزد كه چگونه خودشان بتوانند به طور مؤثر پریشانی و اضطراب را کنترل كنند.
به طور خاص، کودکان می آموزند که چگونه از حملات هراس جلوگیری کنند و از راه های سالم تر با اضطراب مقابله کنند.

ضربه

واقعیت این است که برخی از کودکان در معرض موقعیت های آزاردهنده هستند که آن ها را آزار می دهد. حوادثی که هیچ کودکی نباید شاهد آن باشد یا تجربه کند.
اثرات منفی و دلهره آور تروما می تواند شامل شوک، کفر، جدا شدن، بی حسی، ترس، اضطراب و افسردگی باشد.

و در آخر این که، مشاوره می تواند به این کودکان کمک کند تا درک کنند که مقصر آنچه برایشان رخ داده نیستند.

غم و اندوه

مرگ یک دوست عزیز حیوان خانگی، مهاجرت از خانه و مدرسه و یا سلامتی شما می تواند به غم و اندوه قابل توجهی منجر شود.
مشاوران کودک به کودکان کمک می کنند تا ضمن آموزش به آن ها، روند غم و اندوه را بهتر بشناسند که برای تجربه احساسات متضاد و گیج کننده مناسب نیست.
مشاوران کلینیک مشاوره و روانشناس کودک پیروزی به کودکان توضیح می دهند که غم و اندوه یک احساس عادی است که غالباً موج می خورد.

این مهم است که شما به عنوان والدین مراقب فرزند خود باشید و اگر به نظر می رسد او نیاز به درمان دارد و قدمی برای بهبودی بر نمی دارد قرار ملاقات با کلینیک مشاوره و روانشناسی کودک پیروزی بگیرید.

تغییر دادن

برای بسیاری از کودکان تغییر (یعنی تغییر مدارس، انتقال به شهر یا ایالت جدید ، فرزندخواندگی یا ورود به سیستم مراقبت از فرزند آوری، ازدواج مجدد، طلاق، رفتن به زندگی با یک بستگان دیگر، از دست دادن یک فرد یا حیوان خانگی و غیره) می تواند آسیب زا باشد.
بزرگسالان برای پذیرش و سازگاری با این تغییرات آماده هستند اما کودکان اینگونه نیستند. بنابراین، اگرچه ممکن است تغییرات به میزان قابل توجهی توانایی شما در عملکرد را مختل نکند، اما ممکن است تأثیر کاملاً متفاوتی در فرزند شما داشته باشد.

مشاوران کودک به کودکان می آموزند که چگونه با تمرکز بر جنبه های مثبت (و تغییر ناپذیر) زندگی خود، با این تغییرات مقابله کنند.

عزت نفس پایین و اعتماد به نفس پایین

واقعیت این است که برخی از کودکان با اعتماد به نفس پایین می جنگند. هنگامی که این اتفاق رخ دهد، می تواند منجر به اضطراب، افسردگی، سوء مصرف مواد، اختلالات خوردن و حتی افکار خود آزار و خودکشی شود.
کودک با عزت نفس پایین ممکن است احساس غیرقابل تحمل، خالی بودن و بی ارزش بودن کند.در نتیجه، او ممکن است به این باور برسد که عزیزان و دوستان وی بدون آنها “بهتر” زندگی می کنند. مشاوران كودك می توانند به این كودك كمك كنند تا عزت نفس و اعتماد به نفس خود را با چند روش بهبود بخشد.

برخی از مواردی که کودک شما در امر مشاوره کودک و نوجوان می آموزد شامل فواید استفاده از تأیید مثبت برای تقویت اعتماد به نفس و پذیرش خود و اهمیت صحبت با دوست عزیز یا دوست قابل اعتماد در مورد ناراحتی احساسات و افکار است.

شاید برای شما این سؤال پیش بیاید که مشاور کودک چه اهدافی را دنبال می‌کند. ما در این بخش به برخی از اهداف مشاوره کودک در این بخش اشاره می‌کنیم:

برای خانواده

مسائل مربوط به ‌سلامت روانی کودک و نوجوان و هر مشکلی که در این زمینه برای آن‌ها به وجود می‌آید به‌طور مستقیم با خانواده نیز ارتباط پیدا می‌کند.
شرکت خانواده در این جلسات بسیار ضروری و راهگشا است. هر یک از والدین می‌توانند در جلسات مشاوره خانواده در پیروزی همراه کودک باشند.
مشاوران ما در کلینیک مشاوره پیروزی می‌توانند شما را در جهت برنامه‌ریزی هر چه‌ بهتر جلسات مشاوره کودک راهنمایی کنند. در این بخش حتی مشاوره خانواده نیز می‌تواند مفید باشد.
زمانی که یک کودک یا نوجوان مشاوره دریافت می‌کند، والدین او برای کمک به درک بهتر فضا و نتیجه‌گیری بهتر کودک را همراهی می‌کنند.

مهمترین اهداف مشاوره کودک

مهم‌ترین اهداف مشاوره کودک را می‌توان در موارد زیر دسته‌بندی کرد.

مهمترین اهداف مشاوره کودک

 • به کودکان کمک می‌کند که تفسیر بهتری از مسائل داشته باشند تا بتوانند به‌راحتی آن را حل کنند.
 • مشاوره به کودکان کمک می‌کند که بر روی احساسات خود کار کنند و افکار گیج ‌کننده را دور بریزند. رسیدن به درک عمیق و برقراری ارتباط با احساسات از مهم‌ترین اهداف مشاوره نوجوان و کودک است.
 • حمایت عاطفی از کودکان در مواقع لزوم به‌خصوص در زمان بحران‌های اساسی مانند مرگ یکی از نزدیکان و سوگ پس از آن
 • به کودکان کمک می‌کند که در زمان سوءاستفاده‌های جنسی و عاطفی فضا و شرایط را مدیریت کنند.
 • به کودکان کمک می‌کند که در مواقعی مانند افسردگی و اضطراب وضعیت و سلامت روان خود را ارزیابی و مدیریت کند.
 • مشاوره کودک را می‌توان یک روش درمانی برای اختلالات روانی دانست که ممکن است کودک با آن‌ها درگیر شده باشد.
 • در این روند می‌توان آگاهی‌های لازم از استعدادها، بهره هوشی و مهارت‌های کودک به دست آورد.

مرکز مشاوره کودک پیروزی تهران

یکی از مراکز مهمی که در سطح تهران در حیطه مشاوره کودکان فعالیت دارد، کلینیک روانشناسی پیروزی است که در آن انواع خدمات مشاوره‌ای و درمانی برای خانواده و کودکان ارائه می‌شود.
شما می‌توانید با تماس با این مرکز و اخذ نوبت از خدمات مشاوران و درمانگران حرفه‌ای این مرکز مشاوره پیروزی استفاده کنید. مرکز مشاوره کودک و نوجوان ابتدا ارزیابی‌های دقیق توسط روانشناس کودک پیروزی بر روی کودک انجام می‌شود.
هدف از این اقدام دستیابی به ریشه اصلی مشکلات کودک است. پس از طی این مرحله روش‌های درمانی برای کودک و خانواده در نظر گرفته می‌شود. بازی‌درمانی، رفتاردرمانی، هنر درمانی و خانواده‌درمانی از شیوه‌های متداولی هستند که در این مرکز برای درمان و حل مشکلات کودکان انجام می‌شود.
مرکز مشاوره پیروزی تهران در هرکدام از این بخش‌ها دارای مشاور و درمانگران حرفه‌ای است که می‌توانند شرایط لازم را برای حل مشکلات کودکان شما فراهم کنند.
کار در حوزه کودک و نوجوان دارای حساسیت‌های بسیاری است که نیازمند افراد کارآزموده در این بخش است و مرکز مشاوره کودکان در خیابان پیروزی بهترین مکان برای این موضوع مهم است.

کتاب مشاوره کودک

کتاب‌های بسیاری در سال‌های اخیر در حوزه روانشناسی و مشاوره کودک به چاپ رسیده است و درصورتی‌که علاقه‌مند به مطالعه در این زمینه باشید، می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید.
در زیر برخی از این کتاب‌ها در مرکز مشاوره در پیروزی زا به شما معرفی می‌کنیم.

1- کتاب مشاوره کودک: مبانی، اصول و روش‌ها نوشته دانا ای. هندرسون و چارلز ال.تامپسون ترجمه فریده همتی

2- راهنمایی و مشاوره کودک: مفاهیم و کاربردها نوشته دکتر عبدالله شفیع‌آبادی

3- مشاوره و روان‌درمانی با کودکان و نوجوانان: نظریه‌ها و کاربردهای عملی نوشته تامپسون پروت و داگلاس براون

4- راهنما عملی مشاوره با کودکان نوشته کاترین گلدارد و دیوید گلدارد

5- مشاوره و روان‌درمانی گروهی با کودکان و نوجوانان نوشته زیپرا شچمن

کتاب مشاوره کودک

دوران کودکی باید دوران شادی در زندگی یک کودک باشد. با این حال، مقابله با بیماری های روحی و روانی می تواند این زمان بی دغدغه را کاهش دهد و همچنین در بزرگسالی می تواند منجر به مشکلات بیشتری شود.
مشاوران کودک می توانند به کودکان کمک کنند تا از نظر ذهنی و عاطفی ثبات بیشتری داشته باشند، و می تواند به آنها کمک کند بزرگسالی سالم تر و شادتر داشته باشند.

 • آیا هنگام انتقال از یک کلاس به کلاس دیگر، اضطراب را تجربه کردید؟
 • آیا مورد آزار و اذیت قرار گرفتید؟
 • آیا پدر و مادرت طلاق سختی را پشت سر گذاشتند؟
 • آیا شما قربانی جنسی قرار گرفتید؟
 • همه ما در دوران رشد با مشکلات زیادی روبرو بودیم اما بسیاری از ما کمکی را که یک مشاوره کودکان می تواند ارائه دهد دریافت نکردیم.

خوشبختانه، در سال های اخیر درمان بیش از هر زمان دیگری مورد پذیرش و استفاده گسترده قرار گرفته است.
این برای بزرگسالان و کودکان به طور یکسان صدق می کند. اگر فکر می‌کنید که فرزندتان می‌تواند از صحبت کردن با یک متخصص سلامت روان سود ببرد، زیرا از نظر ذهنی و عاطفی به هر طریقی با مشکل مواجه است، در تعیین قرار ملاقات کودک درمانی تردید نکنید.
اما ابتدا، ممکن است بخواهید کمی بیشتر در مورد اینکه مرکز روانشناسی و مشاوره کودک چیست و چگونه می تواند کمک کند، بدانید. علاوه بر این ها، کارگاه های روانشناسی عمومی نیز می تواند کمک بسیاری به شما کند.

انواع مشاوره کودک

انواع مختلفی از مشاوره کودک، مانند درمان شناختی-رفتاری، درمان شناختی-رفتاری با تمرکز بر تروما، و روش های درمانی جایگزین وجود دارد.

انواع مشاوره کودک

درمان شناختی رفتاری (CBT)

هدف از درمان شناختی-رفتاری (CBT) کمک به کودکان است که با تغییر طرز فکر در مورد مسائل و رویدادها، الگوهای و رفتارهای منفی را تغییر دهند.
هدف این است که به کودکان کمک کنیم افکار منفی را به موارد مثبت تری تبدیل کنند تا آن ها بتوانند پاسخی سالم تر به مسائل و دنیای پیرامون خود دهند.

به طور خاص، CBT کودکان را ترغیب می کند که سیستم های اعتقادی خود را به چالش بکشد بنابراین، CBT می تواند وسایل مورد نیاز خود را در اختیار کودک خود قرار دهد تا در هنگام بروز، به طور مؤثر با موقعیت های چالش برانگیز و استرس زا مقابله کند.

درمان شناختی-رفتاری متمرکز بر تروما (TF-CBT)

هدف از شناخت درمانی-رفتاری مبتنی بر تروما (TF-CBT)، کمک به کودکان است که با اثرات آسیب روبرو شوند.
این مشاوران، مشابه CBT به کودکان می آموزند که چگونه تروما را به شکلی واقع بینانه تر و بدون سرزنش خود مشاهده و شناسایی کنند.
در نتیجه، TF-CBT می تواند کودک شما را قادر به استفاده از ابزارها در هنگام ناراحتی یا از بین رفتن حافظه تروما کند.

روش های درمانی جایگزین

کودکی که با مشکلات روحی و روانی روبرو است ممکن است از روش های درمانی جایگزین مانند موسیقی و یا هنر درمانی، ورزش درمانی، حرکات درمانی، اسب درمانی، ذهن آگاهی و یا آب درمانی بهره مند شود.

چه زمانی باید کودک را پیش مشاور ببریم؟

محدودیت سنی وجود ندارد که کودکان بتوانند و یا نتوانند مشاوره در مرکز مشاوره در پیروزی دریافت کنند از کودکان نوپا در پیش دبستانی گرفته تا نوجوانان دبیرستانی می توانند از مشاوره کودک استفاده کنند (به همین دلیل است که گاهی اوقات از آن به عنوان درمان کودک و نوجوان یاد می شود)

با این حال، دلیل اینکه کودک ممکن است با یک روانشناس مودک در پیروزی کار کند و روش های درمانی درمانگر برای گروه های سنی مختلف متفاوت است.

در اینجا یک تفکیک ساده وجود دارد:

کودکان نوپا (1 تا 3 سال)

با مشارکت والدین و تکنیک های بازی درمانی به نگرانی هایی مانند تاخیرهای رشدی یا رفتارهای مخرب رسیدگی می کنند.

کودکان (3 تا 13 سال)

به نگرانی هایی مانند اختلالات یادگیری و اضطراب، استفاده از فعالیت های عملی و همچنین ارتباط کلامی رسیدگی می کنند.

نوجوانان (13 تا 18 سال)

با قلدری، افسردگی، فشارهای اجتماعی، استرس و موارد دیگر با مشاورانی که ابزارهای مقابله و همچنین راهنمایی و حمایت بی طرفانه را ارائه می دهند، مشاوره کنید.

نکته اصلی این است که بسیاری از کودکان و نوجوانان می توانند با صحبت کردن با یک مشاور بهره ببرند.
موارد زیر مسائل رایجی است که در مشاوره کودک مورد توجه قرار می گیرد:

 • بیماری های روانی، مانند افسردگی یا اضطراب
 • مرگ یکی از عزیزان
 • سوء استفاده (جنسی، عاطفی، جسمی، ذهنی)
 • اعتیاد در خانواده
 • طلاق والدین
 • مسائل رفتاری
 • تاخیر در رشد
 • اختلالات یادگیری
 • فشار
 • نقل مکان به شهر جدید
 • قلدری

چه زمانی کودک باید به درمانگر مراجعه کند؟

تشخیص اینکه چه زمانی کودک یا نوجوان شما ممکن است به درمان نیاز داشته باشد، همیشه آسان نیست حتی اگر با یکی از مسائلی که قبلا ذکر شد، سروکار داشته باشید.
در اینجا چند نشانه وجود دارد که نشان می دهد کودک شما واقعاً دوران سختی را سپری می کند و باید به یک روانشناس کودک در پیروزی مراجعه کنید.

چه زمانی کودک باید به درمانگر مراجعه کند؟
 • تغییرات قابل توجه در اشتها
 • کاهش یا افزایش قابل توجه وزن
 • مشکل در خوابیدن
 • پرخاشگری بی دلیل
 • اضطراب و استرس مداوم
 • افت یا بدتر شدن نمرات
 • انزوای اجتماعی
 • مصرف الکل یا مواد مخدر
 • خودآزاری
 • بیان افکار خودکشی

برخی از نشانه‌های بالا ترسناک هستند اما به یاد داشته باشید: مشاوره کودک و روان‌شناس به مهارت‌ها، آموزش‌ها و تجربه‌هایی کاری آموزش های دیده اند تا به کودکان شما کمک کنند.
و مشاوره کودک درمان را متناسب با نیازهای خاص کودک شما انجام می دهند.

ویژگی یک روانشناس کودک خوب در پیروزی

مشاوران کودک متخصصان سلامت روان هستند، که بینش ارزشمندی را در مورد رشد اجتماعی و عاطفی کودک و سلامت روان شما ارائه می دهند.
درک این نکته مهم است که ممکن است بارها و بارها “مشکلات کودکان برای افرادی که نزدیک کودک هستند قابل رویت نباشد.
اینجاست که روانشناس کودک خوب در پیروزی وارد می شوند.

این افراد از دانش و تخصص لازم برای تشخیص، شناسایی، ارزیابی و درمان طیف گسترده ای از شرایط سلامتی روان، مسائل مربوط به تعدیل (طلاق، مدرسه جدید، قلدری، اندوه و غیره) و پریشانی روانی هستند.
به طور خاص، مشاوران كودك، كه بعضاً به عنوان كودكان درمانگر و روانشناسان كودك نيز خوانده مي شوند (بسته به سطح تحصیلات و مجوز) آموزش داده شده اند تا «ذهن بچه ها را بسازند»، تا بتوانند به آن ها كمك کنند.
کلینیک مشاوره و روانشناسی پیروزی یکی از بهترین مرکز مشاوره کودکان در تهران است و شما عزیزان می توانید در پیروزی و دیگر مناطق تهران با این مرکز ارتباط برقرار نمایید.

مشاوره کودک انلاین

موارد لزوم مراجعه به مشاوره کودک آنلاین

به عنوان مثال: كودكانی كه شروع به رفتار های پرخاشگرانه کرده و يا كسي كه به طور ناگهاني دچار مشكلات رشد شده باشد از طريق روش هايي كه براي كودكان در آن سن “رفتار عادي” تلقي نمي شود، نیاز به مشاوره دارد.

با یک مشاوره کودک در تهران صحبت کنید علاوه بر این، اگر فرزند شما اخیراً یا در گذشته آسیب های قابل توجهی (یعنی سوءاستفاده، مرگ یک دوست یا حیوان خانگی، براندازی، طلاق، بیماری مزمن و …) را تجربه کرده است، اما درمانی برای آن دریافت نکرده است، او به احتمال زیاد نیاز به مشاوره کودک خواهد داشت. بنابراین، چه موقع باید به روانشناس کودک در پیروزی کودک مراجعه کرد؟

علائم متداول موضوعات سلامت روان یا پریشانی روانی عبارتند از:

1. نشت ادرار

2. کابوس های مکرر، وحشت در شب و یا مشکلات خواب مانند بی خوابی

3. نمرات پایین یا افت ناگهانی دانشگاهی

4. نگرانی مداوم

5. کناره گیری اجتماعی از فعالیت هایی که زمانی دوست داشته انجام دهد

6. کاهش قابل توجه و یا ناگهانی اشتها و یا کاهش وزن شدید

7. انجام و تکرار روال هایی مانند شستن دست

8. بها دادن به ایده های خودکشی

9. فرزند شما به صداهایی که در گوش او می شنود پاسخ می دهد

10. بیشتر وقت خود را به تنهایی و یا درگیر انزوای اجتماعی داوطلبانه می گذراند

11. مصرف الکل و یا مواد مخدر، سوء استفاده یا اعتیاد

12. کارهای خودآزاری مانند بریدن دست خود

توصیه های ضروری مرکز روانشناسی و کلینیک مشاوره پیروزی

 • قبل از شروع مشاوره رضایت والدین لازم است.
 • والدین موظف اند در حالی که کودک مشغول مشاوره است در ساختمان بمانند.
 • تمام مسائل محرمانه بین کودک و مشاور باقی بماند.
 • از کودک خواسته خواهد شد تا درباره سایر مسائل با والدین خود صحبت کند.
 • مشارکت والدین بخش مهمی از کار ما است.
 • والدین استراتژی هایی را کشف می کنند که به آن ها کمک می کند تا با رفتارهایی که باعث نگرانی می شود، برخورد مناسب داشته باشند.
 • والدین مهمترین افراد در زندگی فرزندشان هستند، بنابراین به آن ها توصیه می شود بخشی از روند مشاوره باشند.

مشکلات مشاوره کودک چیست؟

کودکان روحیه بسیار حساسی دارند، از این رو هر مشاوره ای برای آن ها مناسب نیست. مشاوره در پیروزی به کودکان کاری بسیار پرچالش و سخت است به گونه ای اغلب روان درمانگرها ترجیح می دهند در شاخه های دیگری روانشناسی فعالیت کنند.
برای مثال نحوه صحبت کردن، آموزش دادن به کودکان، قانع کردن آن ها و غیره بسیار متفاوت از یک انسان بالغ است. در ادامه شما را با تعدادی از چالش های روانشناسان در زمان مشاوره دادن به کودکان آشنا می کنیم.

یک مشاور خوب چطور باید با کودکان رفتار کند؟

نکته مهمی که مشاوران کودک باید باید بدانند این است که نحوه برخورد با یک کودک 5 ساله و 12 ساله کاملا متفاوت است.
آن ها باید از روش های ارتباط با کودکان در سنین مختلف آشنایی داشته باشند و با هر فردی متناسب با سن و سالش ارتباط بگیریند.

مشکلات مشاوره کودک چیست؟

ارتباط صمیمانه با کودک در عین برقراری محدودیت ها

واکنش کودکان دربرابر صحبت های یک مشاور با انسان های بالغ کاملا متفاوت است.
برای مثال یک فرد بالغ در صورت عدم علاقه به صحبت های یک مشاور جلسه را ترک می کند، اما احتمال دارد کودک اسباب بازی خود را خراب کند یا هرآنچه در نزدیکش قرار دارد به سمت مشاور خود پرتاپ کند!

این تنها یک نمونه از واکنش های کودکان است. مراجعان خردسال از نظر اخلاقی و روحی تفاوت زیادی با یکدیگر دارند، برای مثال بعضی ها اسباب بازی پرت می کنند.
بعضی دیگر در تمام مدت ساکت هستند. عده ای دیگر گریه می کنند! در حالی که بسیاری از این مشکلات برای مراجعان بالغ وجود ندارد.
پس اولین و مهم ترین چالش یک روانشناس برای مشاوره با کودکان نحوه برقراری ارتباط با آن ها است.

تصمیم گیری درباره نوع بازی درمانی

یکی دیگر از مشکلات مشاوره کودک، تصمیم گیری درباره نوع بازی درمانی است. روانشناسان برای درمان کودکان از بازی های مختلفی استفاده می کنند.
این بازی ها کاملا براساس قوانین روانکاوی طراحی شده اند و به از بین رفتن مشکل کودکان کمک فراوانی می کنند.

بازی ها تنها روش ارتباط باکودک نیستند

بسیاری از روانشناسان تنها از روش بازی درمانی استفاده می کنند. در حالی که ممکن است این روش برای همه کودکان مناسب نباشد.
مشاوران در ابتدا باید شناخت مناسبی از مراجع خود به دست بیاورند، سپس متناسب با روحیات او از یکی از شیوه های روان درمانی استفاده کنند.

مشاوره کودک تلفنی

خدمات مرکز مشاوره کودک در تهران

مرکز مشاوره کودک کلینیک پیروزی با کادری حرفه ای همواره می کوشد بهترین خدمات را به شما عزیزان ارائه دهد
حتی در صورت لزوم قرزند شما را به روانپزشک کودک خوب در پیروزی ارجاع می دهد. از جمله خدمات متخصصین این مرکز عبارتند از:

مشاوره کودک تلفنی
 • نظریه های توسعه: برنامه های مشاور کودک، شرکت کنندگان را با توضیحات مختلف در مورد روند رشد کودک از منظر روانشناختی، جامعه شناختی و فرهنگی آشنا می کند.
 • ارزیابی مهارت های دقیق: مشاورانی که با کودکان کار می کنندی اد می گیرند از ابزارهای ارزیابی استاندارد و تکنیک های مصاحبه اختصاصی کودک استفاده کنند تا دلسوزانه و دقیق ماهیت بروز مشکل یا مشکلات کودک را تعیین کنند.
 • روش های درمانی برای کودکان و خانواده ها: تکنیک های درمانی متنوعی وجود دارد که بخصوص برای کودکان استفاده می شود که توسط مشاوران حرفه ای استفاده می شود.
  از جمله: بازی درمانی، رفتار درمانی، خانواده درمانی، هنر درمانی و موسیقی درمانی. مشاوران مشغول به کار با کودکان باید در انواع مختلف درمانی صالح باشند و شرایطی را که مناسب این تکنیک ها است درک کنند.
 • ملاحظات اخلاقی: کار با جوانانی که دچار مشکلات شده اند یا تجربه های آسیب زا را تجربه کرده اند، نیاز به حساسیت و احتیاط شدید دارد.

چگونه می توانم یک مشاور کودک خوب پیدا کنم؟

تصمیم گیری برای مشاوره کودک تصمیمی آسان نیست و یافتن یک مشاور مناسب ممکن است کار دشواری به نظر برسد.
بنابراین، هنگام تحقیق در مورد درمانگران از اطرافیان خود پرس و جو کنید. به عبارت دیگر، از والدین و مراقبین، معلمان و پزشکان دیگر درخواست راهنمایی کنید.
معمولاً هیچ چیز با ارزش تر از وقتی که به دنبال یک مشاور کودک خوب هستید، نیست.

با این حال به خاطر داشته باشید که آنچه ممکن است برای یک کودک خوب باشد برای فرزند دیگر بد است، بنابراین یک ذهن باز داشته باشید و تصمیم خود را بگیرید. اگر به دنبال یک مشاور کودک در منطقه تهران هستید، می توانید به کلینیک مشاوره و روانشناسی کودک پیروزی مراجعه کنید. این می تواند به شما در یافتن یک مشاور مناسب برای فرزندتان کمک کند.

سوالات متداول مشاوره کودک

۱. چگونه کودکمان را درست تربیت کنیم؟

با مراجعه به کلینیک روانشناسی کودک و نوجوان و آگاهی از خواسته های کودکان در دوره های متفاوت می توان به تربیت سالمی از فرزندان رسید.

۲. با لج کردن فرزندان چه کنیم؟

اکثر فرزندان برای دستیابی به خواسته هایشان به لج بازی متصل می شوند. برای رفع این مشکل لازم است به متخصصین و مشاورین کودکان مراجعه نمایید.

۳. چگونه از خواسته های فرزندان اطلاع پیدا کنیم؟

تمامی کودکان ما در سن های متفاوت خواسته های مختلفی دارند بهتر است با مراجعه به مشاوره کودک و با توجه به بازده زمانی آن ها خواسته فرزندانمان را شناسایی و آن ها را برطرف سازیم.

روانشناس کودک در منطقه 15 در کلینیک کودکان خیابان پیروزی آماده یاری به شما عزیزان می باشد.

  واحدهای متمرکز

روانشناسان حضوری 4
روانشناسان آنلاین ۱۱
تعداد شعب ۲
مراجعان راضی ۷۶۹۲
سال‌های فعالیت ۱۰

  ساعت کار

شنبه تا چهارشنبه 8:00 – 17:00
پنج شنبه هماهنگی
جمعه تعطیل

تماس۱ : ۰۲۱۷۷۴۳۱۶۴۹

تماس۲ : ۰۲۱۲۶۵۶۹۰۳

 دریافت نوبت

برای دریافت نوبت با کلینیک پیروزی درارتباط باشید:

مشاوران کلینیک روانشناسی پیروزی

در کلینیک تخصصی پیروزی سعی شده تا از بهترین مشاوران روانشناسی، مشاوران خانواده و افراد متخصص در حوزه کسب‌وکار جهت مشاوره استفاده شود.

آقای دکتر
آقای دکترمحمد پیروزی
مشاوره فردی (افسردگی اضطراب و اختلالات رفتاری)، زوج درمانگر، مشاوره خانواده، مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره کسب‌و‌کار، مشاوره رابطه، گروه درمانی با رویکرد طرحواره درمانی و cbt مدرس و برگزار کننده کارگاه‌های روانشناسی.
خانم دکتر
خانم دکترسمیرا ابراهیم
مشاوره فردی (اضطراب، وسواس، افسردگی و سایر اختلالات رفتاری)، مشاوره پیش از ازدواج، زوج درمانگر، مشاور خانواده، درمانگر اختلالات شخصیت، طرحواره درمانگر، درمانگر شناختی-رفتاری، و برگزار کننده کارگاه های آموزشی و گروه درمانی.