زوج درمانی | زمان مراجعه به زوج درمانی شرق تهران

زوج درمانی couples therapy می تواند به شما کمک کند تا روی رابطه خود کار کنید. درمانگر می‌تواند به شما کمک کند تا احساسات خود را بیان کنید، در مورد مسائل با شریک زندگی خود صحبت کنید و تعارضات را حل کنید.
زوج درمانی شرق تهران می تواند به افزایش درک، احترام، محبت و صمیمیت بین شما و همسرتان کمک کند، که می تواند به شما کمک کند با هم شادتر باشید.
زوج درمانی می تواند به زوج ها کمک کند تا اختلافات مربوط به خانواده، ناسازگاری جنسی یا خیانت را برطرف کنند.
در این مقاله خواهیم آموخت که اهمیت زوج درمانی در چیست و چگونه زوج درمانی می تواند روابط سالم را تقویت کند.

زوج درمانی

زوج درمانی

شما عزیزان اگر نیاز به زوج درمانگر شرق تهران دارید می توانید از طریق باکس زیر برای درخواست مشاوره اقدام کنید.

زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی در پیروزی که به عنوان مشاوره زوجین نیز شناخته می شود، نوعی درمان است که توسط یک شراکت عاشقانه انجام می شود.
زوج درمانی به زوج ها این امکان را می دهد که اختلافات را حل کنند، ارتباطات را بهبود بخشند و روابط خود را تقویت کنند.

زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی چیست؟

درمان می تواند یک راه عالی برای کمک به پارتنرهای در آستانه پایان دادن به رابطه شان باشد. به طور کلی، زوج درمانی یک تمرین کوتاه مدت برای ایجاد مهارت است که می تواند در دراز مدت منجر به تغییرات مثبت در یک رابطه شود.
زوج درمانگر در پیروزی شبیه به مشاوره ازدواج است، اما دومی به جای شناسایی الگوهای رفتاری گذشته، بیشتر بر مسائل روابط فعلی تمرکز می کند.

اهداف زوج درمانی

زوج درمانی نوعی روان درمانی است که می تواند به شما و همسرتان در بهبود روابطتان کمک کند. اگر مشکلاتی در رابطه دارید، می توانید برای کمک به بازسازی رابطه خود به دنبال زوج درمانی باشید. زوج درمانی شرق تهران در هر مرحله از رابطه شما، صرف نظر از آنکه مشکلی دارید یا خیر، مفید است

زوج درمانی در پیروزی می‌تواند طیف گسترده‌ای از مسائل مربوط به رابطه را برطرف کند، از جمله درگیری‌های مکرر، احساس قطع ارتباط، رابطه عاشقانه، مسائل مربوط به رابطه جنسی، یا مشکلات ناشی از استرس‌های بیرونی.

زوج درمانی شرق تهران

زوج درمانی شرق تهران به عنوان یک ابزار موثر در بهبود روابط زناشویی و افزایش کیفیت زندگی خانوادگی شناخته می‌شود.
زوج درمانی فرصتی فراهم می‌کند تا زن و مرد به صورت مشترک به تحلیل و درک بهتری از نیازها، احساسات، و انتظارات یکدیگر برسند.

زوج درمانی شرق تهران

کلینیک پیروزی، مرکزی برجسته در زمینه زوج درمانی شرق تهران است. با تکیه بر تیم متخصص و متعهد، این کلینیک به ارائه خدمات حرفه‌ای جهت حل مشکلات زناشویی می‌پردازد.
با بهره‌گیری از رویکردهای نوین روان‌شناسی و مشاوره، کلینیک پیروزی به زوج‌ها کمک می‌کند تا در فرآیند درمان، بهترین نتایج را بدست آورند. این مرکز با محیطی دلنشین و متناسب با نیازهای مشتریان، فرآیند درمان را تسهیل می‌دهد.

زوج درمانگر شرق تهران

زوج درمانگر شرق تهران در اینجا به عنوان یک راهکار مؤثر جهت بهبود ارتباطات و فراهم آوردن فضای سالم برای رشد روابط زناشویی مورد تأکید قرار می‌گیرد.
با اعتماد به کلینیک پیروزی، زندگی زناشویی سالم‌تر و پرمعنا تری خواهید داشت.

زوج درمانگر شرق تهران

نتایج مورد انتظار پس از اتمام جلسات زوج درمانی شرق تهران

تصوری که اکثریت افراد از زوج درمانی دارند این چنین است که: زوج متاهل مشکلاتی دارند، بنابراین برای رفع آنها به یک درمانگر مراجعه می کنند. آنها در دو طرف مبل می نشینند و به مشاور ازدواج توضیح می دهند که چه چیزی را در مورد شریک زندگی خود دوست ندارند.
مشاور با حوصله گوش می دهد و سپس توصیه های حکیمانه ارائه می دهد. و بوم! زوج ها پاسخی برای مسائل مربوط به روابط خود دارند و دست در دست هم در غروب آفتاب قدم می زنند تا تا آخر عمر به خوبی و خوشی زندگی میکنند.

نتایج مورد انتظار پس از اتمام جلسات زوج درمانی شرق تهران

متأسفانه، چندین عامل تعیین کننده در این سناریو وجود دارد؛ اینکه زوج درمانی شرق تهران نیازمند مشارکت، تمایل و تعهد هر دو طرف برای دستیابی به نتایج مطلوب است.
البته، تحقیقات نشان می‌دهد که زوج‌درمانی بر ۷۰ درصد افرادی که تحت درمان هستند تأثیر مثبت دارد. و برای بسیاری از زوج ها، دریافت کمک حرفه ای می تواند عامل تمایز بین ادامه رابطه یا تبدیل شدن رابطه به طلاق باشد.

در جلسات زوج درمانی چه سوالاتی می پرسند؟

زوج درمانگر برای تعیین اهداف رابطه سوالاتی نظیر موارد زیر خواهد پرسید:

آینده رابطه تان را چگونه تصور می کنید؟

به نظر شما چه چیزی می تواند به پیشرفت رابطه شما کمک کند؟

آیا نسبت به این رابطه احساس تعهد می کنید؟

چگونه می توانید با هم بیشتر خوش بگذرانید؟

زمان با کیفیت برای شما چگونه به نظر می رسد؟

زوج درمانگر بر اساس مشاهده تعاملات زوجین، بازخورد ارائه می دهد؛ و ازآنجاییکه زوج ها مسائل و نگرانی های خود را بیان می کنند، زوج درمانگر شرق تهران می تواند بین زوجین میانجیگری کند.

یک زوج درمانگر شرق تهران همچنین می‌تواند تکنیک‌ها و توصیه‌هایی را برای اینکه چگونه زوج ها می‌توانند پریشانی رابطه را حل کنند و پویایی روابط خود را بهبود بخشند، ارائه دهد.
در برخی موارد، زوج‌ها ممکن است علاوه بر زوج‌درمانی، به خانواده‌درمانی یا درمان فردی نیز بپردازند.

کاربرد زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی شرق تهران در پیروزی می تواند به شما و همسرتان این فرصت را بدهد که در مورد مسائل مربوط به چندین جنبه از رابطه خود بحث و آنها را حل و فصل کنید که می تواند شامل موارد زیر باشد:

کاربرد زوج درمانی چیست؟

نقش‌ها در رابطه

زوج‌درمانی می‌تواند به شما کمک کند نقش‌هایی را که شما و همسرتان در رابطه بازی می‌کنید بررسی کنید و پویایی‌های ناسالم را شناسایی کنید. همچنین می تواند به رفع تفاوت در انتظارات کمک کند.

باورها و ارزش ها

زوج درمانگر شرق تهران می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا در مورد عقاید، ارزش ها و احساسات مذهبی خود و پیامدهای این جنبه ها در زندگی روزمره خود صحبت کنید.

امور مالی

امور مالی می تواند منبع اصلی درگیری در روابط باشد. زوج درمانی شرق تهران می تواند به ترویج گفتگوی باز و شفافیت در مورد عادات درآمد و هزینه کمک کند.

با هم وقت گذراندن

شما و شریک زندگیتان می توانید به مسائلی بپردازید که باعث اخلال در زمان با هم بودن شما شده است. می‌توانید درباره فعالیت‌هایی که از انجام آن‌ها با هم لذت می‌برید و چگونگی لذت‌بخش‌تر کردن زمان با هم صحبت کنید.

کودکان

اگر شما و همسرتان در مورد اینکه آیا می‌خواهید بچه‌دار شوید یا نه یا چگونه آنها را بزرگ کنید، همدل نیستید، زوج‌درمانی می‌تواند به شما در بیان این نگرانی‌ها کمک کند.
همچنین می تواند به عوامل استرس زا مانند مشکل در باردار شدن یا فرزندخواندگی کمک کند. زوجین می‌توانند در کنار استفاده از مشاوره‌های یک زوج درمانگر شرق تهران از مشاوره کودک هم برای بهبود رابطه با فرزندانشان بهره‌مند شوند.

روابط خانوادگی

زوج درمانگر در پیروزی می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا مشکلات ناشی از درگیری با سایر اعضای خانواده مانند والدین، فرزندان و خواهران و برادران را حل کنید.

رابطه جنسی و صمیمیت

اگر شما و شریک زندگیتان مشکلاتی زمینه رابطه جنسی و صمیمیت یا خیانت را دارید، زوج درمانی می تواند فضای امنی را برای شما فراهم کند تا احساسات و نیازهای خود را به اشتراک بگذارید.

مسائل مربوط به سلامتی

بیماری های جسمی یا روانی می تواند برای شما و همسرتان سخت باشد. زوج درمانگر در پیروزی می تواند به شما کمک کند تا با استرسی که این مسائل به رابطه شما وارد می کند مقابله کنید.

عوامل استرس‌زای بیرونی

زوج درمانی شرق تهران همچنین می‌تواند به شما و شریک زندگی‌تان کمک کند تا با درگیری‌های ناشی از عوامل خارجی، مانند کار که می‌تواند بر روابط شما استرس وارد کند، مقابله کنید.

چه زمانی جهت زوج درمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

تصمیم به شروع زوج درمانی می تواند ترسناک باشد. با این حال، تماس با یک زوج درمانگر شرق تهران اولین گام شجاعانه در روند رساندن رابطه شما به مکان سالم و ارتباط است.

چه زمانی جهت زوج درمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

درمانگر شما را در طول این فرآیند راهنمایی می کند و به شما کمک می کند هر دو احساس راحتی کنید. در اینجا چند اتفاق رایج در یک رابطه وجود دارد که می توان با زوج درمانی شرق تهران به آنها کمک کرد:

الگوی ناسالم درگیری

تعارض در یک رابطه طبیعی است. با این حال، اگر شما و همسرتان تعارض را دوره‌ای می‌دانید، جایی که همان بحث‌ها بارها و بارها بدون حل شدن پیش می‌آیند، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که برای خروج از این چرخه و الگوی حل تعارض سالم به دنبال مشاوره باشید.

مشکلات ارتباطی

یک زوج درمانگر شرق تهران می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا اشکال مختلف ارتباط سالم و مهارت های گوش دادن را بیاموزید، در حالی که به شما در تشخیص اشکال ناسالم ارتباط کمک می کند.

فقدان صمیمیت جنسی

درمانگر شما به شما و همسرتان کمک می کند تا صمیمیت را در چندین زمینه از زندگی خود کشف کنید، همچنین اعتماد، ارتباط و صمیمیت را افزایش می دهد چراکه با انجام این کار، صمیمیت جنسی نیز افزایش می یابد.

عوامل استرس زای زندگی

اینها می تواند شامل مشکلات با کودکان، کار، سایر روابط، نگرانی های سلامت روانی و جسمی و غیره باشد. درمانگر شما می تواند به شما و همسرتان در یادگیری تکیه کردن و حمایت از یکدیگر در مشکلات زندگی کمک کند.

دلبستگی ناامن

آیا احساس می کنید که شما یا شریک زندگی تان نمی توانید به یکدیگر نزدیک شوید؟ آیا ترس از رها شدن را از طرف شریک زندگی خود تجربه می کنید؟ آیا تعارض باعث می شود که بخواهید به رابطه بچسبید یا از آن فرار کنید؟ اینها می توانند نشانه های دلبستگی ناایمن باشند.
زوج درمانی شرق تهران شما می‌تواند به شما و همسرتان کمک کند تا به طور ایمن به یکدیگر متصل شوید، که به نوبه‌ی خود می‌تواند باعث شود شما در درون خود احساس امنیت کنید.

خیانت

روابط خارج از ازدواج می تواند تأثیرات مخربی بر رابطه داشته باشد. با این حال، این بدان معنا نیست که این رابطه برای همیشه قطع شده است.
خیانت می‌تواند نشانه‌ای از وجود یک مسئله اصلی در رابطه باشد و درمانگر شما می‌تواند با بررسی ریشه‌ها و الگوهای موضوع(های) در رابطه، به شما کمک کند.

مصرف مواد

اگر در رابطه ای هستید که یکی یا هر دوی شما با مصرف مواد درگیر هستید، زوج درمانی می تواند یک گزینه خوب باشد.

زوج درمانی برای چه کسانی مناسب است؟

اگر برای بهبود هر یک از جنبه های رابطه شمرده شده در زیر نیاز به کمک دارید، مراجعه به یک زوج درمانگر شرق تهران زوج درمانگر برای شما مفید خواهد بود:

زوج درمانی برای چه کسانی مناسب است؟

نیاز دارید یکدیگر را بهتر درک کنید

زوج درمانی شرق تهران می تواند به شما کمک کند خود و همسرتان را بهتر درک کنید. می تواند به هر دوی شما کمک کند تا احساسات، امیدها، ترس ها، اولویت ها، ارزش ها و باورهای خود را بیان کنید.

نیاز دارید مشکلات رابطه را شناسایی کنید

درمانگر شما می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا مسائلی را که منجر به درگیری های مکرر، عدم اعتماد و احساس قطع ارتباط می شوند، شناسایی کنید.

نیاز به بهبود مهارت های ارتباطی دارید

درمان می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنید. این می تواند به شما کمک کند تا خود را بیان کنید و آنچه را که نیاز دارید بدون حمله یا سرزنش از شریک زندگی خود بخواهید.

نیاز دارید تعارضات را حل کنید

درمانگر شما می تواند به شما و شریک زندگیتان کمک کند تا مشکلات خود را حل کرده و آنها را حل کنید.

نیاز به تقویت دوستی و دلبستگی دارید

زوج درمانی می تواند به تقویت دوستی، دلبستگی، پیوند و صمیمیت بین شما و همسرتان کمک کند.

نیاز به خاتمه دادن به رفتار ناکارآمد دارید

درمانگر شما می تواند رفتارهای ناکارآمد را شناسایی کرده و به حذف آنها کمک کند.

نیاز دارید مهارت‌ها را بیاموزید

زوج‌درمانی یک درمان کوتاه‌مدت است که هدف آن تجهیز شما و شریک زندگیتان به مهارت‌هایی است که به شما کمک می‌کند تا از تعارضاتی که در مسیر ایجاد می‌شوند پیشگیری و مدیریت کنید.

نیاز به بهبود رضایت از رابطه دارید

زوج درمانی می تواند به بهبود کیفیت کلی رابطه شما کمک کند، به طوری که شما و شریک زندگیتان در کنار هم شادتر باشید.

نکته: وقتی مردم در رابطه‌شان احساس امنیت بیشتری می‌کنند، می‌توانند در بخش‌های دیگر زندگی‌شان قاطع‌تر و ماجراجوتر شوند. از مزایای زوج درمانی می توان به کاهش پریشانی رابطه و افزایش رضایت از رابطه اشاره کرد!

زوج درمانی رفتاری تلفیقی

زوج درمانی رفتاری تلفیقی یک رویکرد نوین در مشاوره های زوج درمانی شرق تهران محسوب می شد. رویکرد زوج درمانی رفتاری تلفیقی بر این مبنا است که هر سکه ای دورو دارد و هر ماجرایی دو روایتگر.

زوج درمانی رفتاری تلفیقی

در حقیقت زوج درمانی رفتاری تلفیقی شامل دو مرحله است: ارزیابی و درمان. در مرحله ارزیابی، درمانگر برای اولین بار با زوجین ملاقات می کند تا درباره علت حضور آنها صحبت کند، سپس به صورت جداگانه با هر یک از طرفین و سپس با هم برای ارائه بازخورد و دیدگاه آنها از نگرانی ها و اهداف.

در این رویکرد درمانی، درمانگر ممکن است برخی اطلاعات نهایی را در ابتدای جلسه جمع آوری کند، اما بیشتر جلسه به بازخوردهای درمانگر اختصاص دارد که در آن مشکلات و نقاط قوت زوج و نحوه تلاش درمان برای کمک به زوج را شرح می دهد.

بخش عمده‌ای از جلسه بازخورد، فرمول‌بندی مشکلات زوجین توسط درمانگر، مفهوم‌سازی موضوعات اصلی در کشمکش‌های زوجین و ارائه دلایل قابل درک برای این موضوع است که چرا زوجین دچار این کشمکش‌ها می‌شوند، چگونه تلاش‌های آن‌ها برای حل مشکلات اغلب شکست می‌خورد و چگونه درمان می تواند کمک کند.
زن و شوهر فعالانه در این بازخورد شرکت می کنند، واکنش های خود را ارائه می دهند، اطلاعاتی را اضافه می کنند و برداشت های درمانگر را در صورت نیاز تصحیح می کنند.

اگر زوجین موافقت کنند که با درمانگر کار کنند، به مرحله درمان می روند که بر بررسی مسائل جاری مثبت و منفی تمرکز دارد که بخشی از یک الگوی بزرگتر در رابطه آنهاست.

فرآیند ارزیابی و درمان توسط زوج درمانگر چگونه صورت می گیرد؟

در اولین جلسه ارزیابی، زوج درمانگر شروع به آشنایی با هر دو نفر زوجین خواهد کرد. او در مورد سابقه رابطه، سوابق فردی در خانواده، در مورد مشکلی که زوج ها را برای مراجعه به زوج درمانی تشویق کرده است و اهداف زوجین از تراپی، سوالاتی خواهد پرسید.

سپس هر یک از زوجین را با یک پرسشنامه برای پاسخ دادن به خانه فرستاده می شوند. پرسشنامه ها به جلسه دوم ارزیابی بازگردانده می شوند، جایی که زوج درمانگر با هر یک از زوج ها جداگانه ملاقات و صحبت می کند.

در سومین و آخرین قرار ارزیابی، درمانگر هر سوالی را که در ذهن دارد را مطرح می کند و سپس آنچه را به عنوان مشکل در رابطه می بیند، توضیح می دهد. زوج درمانگر در نهایت در مورد نقاط قوت رابطه، زمینه هایی که نیاز به بهبود دارند، و آنچه برای درمان باید صورت گیرد تا به زوج ها در رسیدن به اهداف رابطه خود کمک کند، صحبت خواهد کرد.

درپایان جلسه اگر دیدگاه زوج ها با زوج درمانگر در یک راستا باشند و قصد شروع روند درمان را داشته باشند، برنامه هفتگی درمان با توجه به نوع مشکل تنظیم خواهد شد.

تکنیک های زوج درمانی

زوج درمانی گاتمن

رابطه درمانی گاتمن به زوجین كمك می كند نزدیكی، احترام و محبت كلی خود را از طریق “نقشه های عشق” افزایش دهند. گاتمن از جمله محبوب ترین تکنیک های زوج درمانی شرق تهران است که روانشناسان به کار می برند

در این روش به زوج ها کمک می شود تا درک درستی از همسر خود به دست بیاورند. همچنین آن ها می توانند با تکنیک گاتمن تعارض ها و مشکلات خود را بهتر مدیریت کنند.

همچنین این روش صمیمیت و سازگاری زوج ها را تا حد زیادی افزایش می دهد. این روش در ابتدا در موسسه گاتمن اجرا می شد و کارمندان این موسسه کلاس های آموزشی خود را برای زوجین برگزار می کردند.

اما بعدها درمانگران آموزش های لازم را در مورد روش گاتمن از این موسسه دریافت کردند تا بتوانند به مراجعان خود انتقال دهند.

روایت درمانی

زوج ها به طور بیرونی در مورد نگرانی های درونی خود صحبت می کنند، که می توان از زوایای مختلفی مورد بررسی قرار گرفت.
این تکنیک برای زوج هایی موثر است که تصور می کنند یک زندگی شکست خورده دارند. تکنیک روایت درمانی موجب کاهش تعارض های بین زوجین و افزایش همکاری بین آن ها می شود.

تکنیک درمان متمرکز بر راه حل

از جمله بهترین تکنیک های زوج درمانی دیگر، تکنیک درمان متمرکز بر راه حل است. در این تکنیک زوجین می توانند به جای تمرکز بر مشکلاتشان، به راه حل آن ها تمرکز کنند.

مشکلات و تعارض هایی که بین زوج ها وجود دارد با یکدیگر متفاوت است. این مشکل گاهی مالی و در بعضی شرایط دیگر نیز اختلافات اخلاقی و غیره است.

آنچه که زوج ها باید بر آن تمرکز کنند، پیدا کردن راه حل است و نه مشکل، البته این راه حل از طریق روش های مختلفی به دست می آید و قرار نیست راه حل تمام مشکلات یکسان باشد.

خوشبختانه در تکنیک درمان متمرکز بر راه حل روانشناسان به زوجین کمک می کنند که بر راه حل های موجود تمرکز کنند و راهکاری مناسب به دست بیاورند.

تکنیک درمان متمرکز بر راه حل

روانشناسی مثبت

درمانگران از این روش برای بحث در مورد جنبه های مثبت روابط برای القای شادی استفاده می کنند.

رابطه درمانی ایماگو

رابطه درمانی ایماگو ترکیبی از تکنیک های رفتاری و معنوی است که سؤالاتی را برای زوجین ایجاد می کند، مانند “چرا شما شریک زندگی خود را انتخاب کردید؟” این تکنیک اولین بار در سال 1980 و توسط دو دکتر به نام های هلن لاکلی هانت و هارویل هندریکس تدوین شده است.
تاکید تکنیک ایماگو بر رابطه بین بزرگسالی و تجربیات دوران کودکی است. هدف اصلی از انجام این تکنیک این است که زوج بتوانند با ترک ترومای کودکی خود به همدلی و درک بیشتری از همسرشان درست یابند.

تکنیک درمان عاطفی متمرکز

یکی دیگر از بهترین تکنیک های زوج درمانی، تکنیک درمان عاطفی متمرکز است. در این تکنیک به زوج ها کمک می کنند در طی مدتی طولانی رفتارهای نادرست خود را تغییر دهند.
در این تکنیک روانشناسان روش هایی را برای دلبستگی ایمن در رابطه یاد می گیرند تا بتوانند با استفاده از آن ها اختلافات خود را از بین ببرند.

مشاوره فردی

تکنیک مشاوره فردی زمانی به کار می رود که یکی از زوجین امکان مراجعه به مشاور را نداشته باشد. از آنجا که این تکنیک ارتباط مستقیمی با حریم خصوصی افراد دارد، روانشناسان در زمان انجام آن کاملا محتاط هستند.
برای مثال در زمان استفاده از این تکنیک، به صورت جداگانه از هر یک زوج ها سوال می کنند تا بدین صورت حریم خصوصی افراد نیز حفظ شود.

هزینه مشاوره زوج درمانی

هزینه مشاوره زوج درمانی به عوامل متعددی بستگی دارد که مهمترین آنها میزان مهارت و تجربه زوج درمانگر شرق تهران مد نظر شما می باشد. اما به هر صورت در زمینه مشاوره زوج درمانی، موضوع آینده رابطه شماست و هزینه کردن برای بهبود روابط، بی شک بازگشت سرمایه چندین برابر، برای شما خواهد داشت.

مراقبت های لازم پس از زوج درمانی

بالا نگه داشتن کیفیت رابطه بعد از زوج درمانی نیاز به یکسری مراقبت ها از رابطه دارد؛ در همین راستا در زیر نکاتی را که برای حفظ یک رابطه پس از زوج درمانی لازم است را برایتان لیست کرده ایم:

ارتباط را باز نگه دارید

ارتباط کلید هر رابطه موفقی است و به ویژه بعد از زوج درمانی اهمیت زیادی دارد. شما و شریک زندگیتان باید پس از زوج درمانی شرق تهران به برقراری ارتباط آشکار و صادقانه در مورد احساسات و نگرانی های خود ادامه دهید.
به استفاده از مهارت هایی که در درمان آموخته اید، مانند گوش دادن فعال ادامه دهید. هر هفته زمانی را برای صحبت در مورد رابطه خود و مسائلی که ممکن است پیش آمده باشد اختصاص دهید. به یاد داشته باشید، ارتباط فقط صحبت کردن نیست. این در مورد گوش دادن نیز است.

قدردانی را تمرین کنید

ممکن است درمانگر به شما تمرین ها یا ابزارهای مشاوره ازدواج داده باشد تا بعد از درمان از آنها استفاده کنید.
مطمئن شوید که به استفاده از این تمرینات برای تقویت رابطه خود ادامه می دهید. اینها می تواند هر چیزی باشد، از فاصله گرفتن در زمانی که احساسات خیلی شدید می شود تا استفاده از جملات تاکیدی برای یادآوری عشق شما به یکدیگر. تمرینات رایج رابطه درمانی عبارتند از:

+ فعالیت های ایجاد رابطه

‌+ تکنیک های حل تعارض

+ تمرین های همدلی

+ ابزار نیاز خود

انجام منظم این تمرینات می تواند به شما در حفظ پیشرفتی که در درمان داشته اید کمک کند.

کیفیت زمانی که سپری می کنید را در اولویت قرار دهید

گرفتار شدن در روزمره گی های زندگی آسان است، اما ضروری است که برای رابطه خود وقت بگذارید. هر هفته زمانی را برای گذراندن زمان با کیفیت در کنار هم اختصاص دهید، خواه یک شب عاشقانه، یک شب فیلم یا یک پیاده روی. مطمئن شوید که در این مدت برای یکدیگر حضور دارید و هرگونه مزاحمتی مانند تلفن یا تعهدات کاری را کنار بگذارید.

مدت درمان زوج درمانی چقدر زمان میبرد؟

مدت زمان زوج درمانی بسته به پیچیدگی مسائل مورد بررسی متفاوت است. برخی از زوج ها ممکن است تنها به چند جلسه برای حل مشکلات خود نیاز داشته باشند.
برخی دیگر ممکن است به چندین ماه درمان نیاز داشته باشند. برخی دیگر ممکن است تصمیم بگیرند برای حفظ پیشرفت خود هر ماه به زوج درمانگر مراجعه کنند.

زوج درمانگر کیست و چه ویژگی هایی دارد؟

قبل از تصمیم گیری در مورد انتخاب یک زوج درمانگر شرق تهران می تواند مصاحبه با چندین درمانگر مفید باشد.
قبل از برنامه ریزی جلسات با یک متخصص خاص، در نظر بگیرید که آیا درمانگر مناسب شما و شریک زندگی شما خواهد بود یا خیر. ممکن است در مورد این سوال بپرسید:

+ آموزش و تجربه

+ پیشینه تحصیلی و آموزشی شما چیست؟

+ آیا از دولت مجوز دارید؟

+ تجربه شما با نوع مسئله ما چیست؟

+ دفتر مشاوره شما کجاست؟

+ ساعات اداری شما چیست؟

+ آیا در صورت اضطراری در دسترس هستید؟

+ برنامه درمانی چند جلسه برگزار می شود؟

+ هر جلسه چه مدت است؟

+ هزینه و بیمه

انواع زوج درمانی

زوج درمانی روانکاوانه

درمان های روانکاوانه از ابتدای کودکی تا رفتار کنونی شما را مورد بررسی قرار خواهند داد. به تعبیری ریشه یابی خواهند کرد که چه عواملی در گذشته تا الان سبب این دشواری های روانکاوانه در زندگی شما شده است.

زوج درمانی رفتاری

در این نوع از زوج درمانی، درمانگر تبادلات مثبت بین روابط زوجین را افزایش و تبادلات منفی را کاهش خواهد داد.

زوج درمانی رفتاری یکپارچه نگر

در زوج درمانی رفتاری یکپارچه نگر مواردی از جمله: بهبود تبادلات رفتاری، افزایش توانایی زوج در مهارت‌های حل مسئله به زوج‌ها مورد بررسی قرار می گیرد.

زوج درمانی شناختی رفتاری

زوج درمانگر شرق تهران شناختی رفتاری در مورد ادراکات، فرضیات، اسنادها یا استانداردهای تعامل بین زوج ها کمک می کند.

زوج درمانی ساختاری

زوج درمانگران ساختاری، مشکات موجود را در رابطه با ساختار قدرت در خانواده به چالش خواهند کشید و فرصت ‌ها و رفتارهای جایگزین را بررسی می کند.

زوج درمانی چه مشکلاتی را درمان می کند؟

مشکلاتی که به تنهایی قابل حل شدن نیستند

ممکن است مدت ها به دیدن مشاوره بروید اما نتیجه مطلوب را کسب نکنید چرا که نیاز به مشارکت همسرتان است.

تعارضات زناشویی

دعوا و مشاجره در خانواده بی شک پیش می آید اما اگر نتوانید کنترل اوضاع را در دست بگیرید و این مسئله روز به روز افزایش یافته و شما مرتبا شاهد بحث باشید خوش آیند نیست. در چنین شرایطی مشاهده شرایط توسط یک درمانگر می تواند به بهبود شرایط کمک کند.

خیانت

می توان گفت بدترین تجربه ای که افراد در زندگی کسب می کنند خیانت است. هر دو فرد حجم زیادی از مشکلات را تحمل می کنند.
فرد خیانت دیده با غم بزرگ و خشم فراوان و فرد مرتکب خیانت با اضطراب فراوان لحظات را سپری خواند کرد. در چنین شرایطی، افراد تصمیم به جدایی و گاه سازش و یا مقابله به مثل می گیرند و این ها تصمیماتی از روی احساساتشان است.
بهترین اقدام می تواند مراجعه به یک زوج درمانگر شرق تهران متخصص در حوزه خیانت باشد.

زوج درمانی مشکل در رابطه زناشویی

یکی از مهمترین مسائل حساس در رابط زوجین رابطه زناشویی است. روابط جنسی افراد با شرایط روانی آن ها در ارتباط است به نحوی که سرد شدن رابطه جنسی آشفتگی و طلاق عاطفی را در زندگی بوجود می آورد.
با سرد شدن رابطه جنسی صمیمیت و شوق از بین رفته و کینه و دلخوری بوجود می آید. در صورت وقوع این مشکل بهتر است از یک مشاور برای حل مسائل کمک بگیرید.

بهترین مرکز زوج درمانی در تهران

کلینیک پیروزی با کادری مجرب و فوق تخصص همواره می کوشد تا در اسرع وقت بهترین و کامل ترین خدمات را در خصوص روانشناسی، مشاوره خانواده، مشاوره زوجین و .. در اختیار شما همراهان بگذارد. کلینیک پیروزی بهترین مرکز مشاوره زوج درمانی شرق تهران در تهران است و شما عزیزان می توانید با مراجعه حضوری، تلفنی و آنلاین با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بهترین مرکز زوج درمانی در شرق تهران

اگر زوجین بخواهند رابطه خود را احیا کنند، اما اینکه دقیقاً نمی دانند چگونه می توانند مسائل و اختلافات ظاهراً پایان ناپذیر خود را حل کنند درمان زوجین می تواند به آنها کمک کند.
روانشناسان متخصص کلینیک پیروزی در این نوع تمرینات به طور حرفه ای آموزش دیده اند و بنابراین، آنها می توانند به عنوان شخص ثالث عینی عمل کنند که وقتی سعی می کنند طرحی را برای حل رابطه ایجاد کنند، به حرف هر دو زوجین گوش می دهند.

بهترین مرکز زوج درمانی در شرق تهران

تمامی راهکارهای زوج درمانی زمانی موثر خواهد بود که طرفین نسبت به راهکارها پایبند بوده و تمام توان خود را برای نتیجه ای کارآمد به کار گیرند.
اما در این بین تجربه و مهارت متخصصی که جلسات را مدیریت کرده و مشاوره ارائه می نماید یکی دیگر از ارکان اصلی موثر واقع شدن زوج درمانی می باشد.
مرکز مشاوره کلینیک پیروزی با متخصصانی مجرب در حوزه روانشناسی خانواده می تواند همراه شما باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص زوج درمانی با ما در تماس باشید.

نتایج مورد انتظار پس از اتمام جلسات زوج درمانی

نتایج طبیعی

رهایی از نشانه های بیماری

کاهش مشکلات و بحث های زناشویی

زوج ها تعامل بهتری با یکدیگر پیدا می کنند.

زوج هایی که برای تغییر تلاش می کنند، بهترین نتیجه را از جلسات زوج درمانی شرق تهران دریافت می کنند.

آگاهی و مهارت بیشتر برای داشتن تعاملی درست و سالم

نتایج غیرطبیعی

خوشبختانه هیچ نتیجه غیر طبیعی از زوج درمانی وجود ندارد. زیرا در بدترین حالت، زوج ها در همان اوضاع سابق به سر می برند. البته اگر روانشناس فرد متبحر و قابل اعتمادی باشد، در بیشتر مواقع زوج ها نتیجه مثبتی از جلسات درمانی خود می گیرند.

جلسه اول زوج درمانی

فرآیند کلی زوج درمانی شامل موارد زیر می شود.

ارزیابی

تئوری پردازی و انتخاب تکنیک های مناسب

آشنا کردن زوج با روش و منطق کار

آموزش و اجرای تکنیک ها

چالش با باورها و انتظارات نادرست درباره همسر و ازدواج

پیشگیری از عود و ختم درمان (مدیریت عود)

حال ساختار جلسه اول زوج درمانی (که ارزیابی نام دارد) به نحو زیر طی می شود.

معارفه و اضطراب زدایی

تهیه لیست مشکلات: هم به صورت مشترک و هم جدا گانه

همدلی، خلاصه کردن و مساله یابی

پرسیدن مشکلات دیگر درباره میزان احساس امنیت، عشق و محبت، ارزشمندی و رضایت جنسی برای تکمیل لیست مشکلات

مشخص کردن انتظارات مراجعین از مشاور

مشخص کردن اهداف طرفین

تاریخچه مشکلات

عوامل زمینه ساز

عامل آشکار ساز این مشکلات

چگونگی تداوم این وضعیت

اقدامات انجام شده برای بهبود رابطه

بررسی تک تک مشکلات و تحلیل برخی از موقعیت ها

تاریخچه پزشکی، روانپزشکی، شخصی و اجتماعی هریک از زوجین

گروه بندی مشکلات و فرضیه سازی:

آیا مشکل در رابطه است یا یکی از طرفین یا هردو طرف؟

ارزیابی احتمال بهبود رابطه

مشخص کردن اهداف، برنامه و فرایند زوج درمانی برای زوجین

تعیین تکلیف: تکمیل فهرست اهداف- مطالعه یادداشت ها- برنامه ریزی فعالیت هایی برای تقویت رابطه

خلاصه کردن: در جلسات اول توسط درمانگر و در جلسات بعدی به تدریج توسط زوجین

بازخورد گرفتن: چه چیزی شما را ناراحتت کرد؟ چه چیزی شاخص بود؟

پروتکل های زوج درمانی

پروتکل های زوج درمانی شرق تهران به صورت کلی 5 جلسه است.

جلسه اول

این جلسه شامل معرفی درمانگر، مراجع و صحبت درباره مشکل زوجین و تاثیر آن بر زندگی هردوطرف است.

جلسه دوم

در این جلسه زوج درمانگر با معرفی انواع زندگی زناشویی، هدف اصلی این جلسات را برای زوج ها بیان می کند و سپس برای آن ها تکلیفی تعیین می کند تا در تا زمان جلسه بعدی زوج درمانی آن را انجام بدهند.

جلسه سوم

بررسی تکالیف زوجین از جلسه قبل و صحبت درباره تعادل در زندگی زناشویی

جلسه چهارم

در این جلسه نیز تکالیف جلسه قبلی بررسی می شود. همچنین زوج درمانگر زوایای دیگر تعادل در زندگی زناشویی را بررسی می کند.

جلسه پنجم

در این جلسه نیز زوج درمانگر شرق تهران در ابتدا تکالیف جلسات قبلی را بررسی و سپس به معرفی مولفه های دیگر مورد نیاز در زندگی زناشویی می پردازد.

سوالات متداول زوج درمانی

زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی یا مشاوره زوجین (یا مشاوره رابطه) یک روش گفتار درمانی است که به شما امکان می دهد رفتارهای منفی را که تغییر آنها می تواند رابطه شما را بهبود بخشد، بشناسید. هدف این نوع درمان این است که به شما و شریک زندگیتان کمک کند تا درک بهتری از الگوهای منفی در رابطه داشته باشید.

اصول زوج درمانی شرق تهران بر پایه چیست؟

اصول زوج درمانی موثر شامل اصلاح رفتار ناکارآمد، کاهش اجتناب عاطفی و بهبود ارتباطات است. در حقیقت زوج درمانگر کمک می کند تا با یادآوری اینکه هر رابطه دارای چالش ها و نقاط قوت منحصر به فرد خود است، بهترین شانس را برای بقا به رابطه خود دهید.

آیا زوج درمانی برای من کار آمد است؟

موفقیت یا عدم موفقیت به این بستگی دارد که شما و شریک زندگی تان به تکنیک ها و تمرینات درمانی زوج ها توجه کنید. هر دوی شما باید در یک مقطع، یا قبل از درمان یا در طی فرایند، به پذیرش برسید. علاوه بر این، هر دو شما باید بخواهید رفتارهای خود را تغییر داده و در طول جلسات خود به خوبی به درمانگر خود پاسخ دهید.

درمان آنلاین برای زوجین چیست؟

دقیقاً مانند درمان زوج ها بصورت حضوری است. درمان آنلاین زوج ها، فضایی را برای شرکا، همسران و زوجین فراهم می کند.تا از طریق موانعی در روابط خود با یکدیگر همکاری کنند.

زوج درمانی چقدر مؤثر است؟

اکثر مطالعات نشان می دهد که زوج درمانی حداقل برای مدتی می تواند مفید باشد، اما همه مطالعات بالاترین استانداردها را برآورده نمی کنند. همچنین معلوم نیست که آیا این درمان می تواند روابط ناراضی را به موارد رضایت بخش تبدیل کند یا خیر.

مشاوره قبل از ازدواج با مشاوره زوج درمانی تقريبا يكی است ولی در مشاوره قبل از ازدواج محور جلسه روی شناخت زوجين استوار است و در زوج درمانی شرق تهران به شناخت مشكل، بر پايه شناخت زوجين پرداخته می‌شود.
بسیاری از مشکلات زوجین، از عدم شناخت کافی یکدیگر نشات می‌گیرند.

در واقع اختلافات در ازدواج مانند اختلاف های فرهنگی، شخصیتی، تضاد در باورها، اختلافات سلیقه‌ای و… عواملی هستند که به تدریج در زندگی زناشویی خود را نشان می‌دهند و رابطه زوجین را خراب می‌کنند
در جلسات مشاوره ازدواج، با بهره گیری از تست‌های روانشناختی از جمله تست های تفاهم قبل از ازدواج و مصاحبه‌های بالینی، می‌توان میزان موفقیت هر نوع ازدواج را برآورد کرد و به شما کمک می‌شود تا به انتخابی صحیح در ازدواج داشته باشید.

  واحدهای متمرکز

روانشناسان حضوری 4
روانشناسان آنلاین ۱۱
تعداد شعب ۲
مراجعان راضی ۷۶۹۲
سال‌های فعالیت ۱۰

  ساعت کار

شنبه تا چهارشنبه 8:00 – 17:00
پنج شنبه هماهنگی
جمعه تعطیل

تماس۱ : ۰۲۱۷۷۴۳۱۶۴۹

تماس۲ : ۰۲۱۲۶۵۶۹۰۳

 دریافت نوبت

برای دریافت نوبت با کلینیک پیروزی درارتباط باشید:

Icon

مشاوران کلینیک روانشناسی پیروزی

در کلینیک تخصصی پیروزی سعی شده تا از بهترین مشاوران روانشناسی، مشاوران خانواده و افراد متخصص در حوزه کسب‌وکار جهت مشاوره استفاده شود.

آقای دکتر
آقای دکترمحمد پیروزی
مشاوره فردی (افسردگی اضطراب و اختلالات رفتاری)، زوج درمانگر، مشاوره خانواده، مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره کسب‌و‌کار، مشاوره رابطه، گروه درمانی با رویکرد طرحواره درمانی و cbt مدرس و برگزار کننده کارگاه‌های روانشناسی.
خانم دکتر
خانم دکترسمیرا ابراهیم
مشاوره فردی (اضطراب، وسواس، افسردگی و سایر اختلالات رفتاری)، مشاوره پیش از ازدواج، زوج درمانگر، مشاور خانواده، درمانگر اختلالات شخصیت، طرحواره درمانگر، درمانگر شناختی-رفتاری، و برگزار کننده کارگاه های آموزشی و گروه درمانی.