مهمترین ارتباطی که انسان ها با یکدیگر دارند، خانواده است. از خانواده های بزرگ و کوچک تشکیل شده که در کنار هم برای آرامش هر چه بیشتر در تلاش اند. با این حال، همه خانواده ها بدون مشکل، استرس یا درگیری نیستند. نکته اصلی در داشتن و نگه داشتن یک واحد خانوادگی موفق در پیشبرد این است که بتوانیم نیازهای اعضای فردی را بفهمیم و شناسایی کنیم و تعادل بهزیستی واحد خانواده را برقرار کنیم. مشاوره خانواده نوعی درمان منحصر به فرد است که می تواند در رفع همه آن نیازها کمک کند.

مشاوره خانواده چیست؟

مشاوره خانواده چیست؟
مشاوره خانواده چیست؟

مشاوره خانواده نوعی روان درمانی است که با بهبود سیستم های تعامل بین اعضای خانواده، سعی در کاهش پریشانی و درگیری دارد. در حالی که مشاور خانواده غالباً به دنبال این است که همه اعضای خانواده (تحت تأثیر مشکل) در جلسات مشاوره قرار بگیرند، اما همیشه این امر ممکن یا لازم نیست. آنچه مشاوره خانواده را از مشاوره فردی متمایز می کند چشم انداز یا چارچوب آن است، نه اینکه تعداد افراد در مشاوره خانواده حضور داشته باشند. این نوع مشاوره مشکلات را به عنوان الگوها یا سیستم هایی که نیاز به تنظیم دارند مشاهده می کند. مشاوره خانواده اغلب به عنوان “درمانی مبتنی بر نقاط قوت” شناخته می شود.

            جهت اطلاعات بیشتر در مورد مشاوره خانواده با کلینیک پیروزی تماس بگیرید

                          شماره های تماس :

                   02177410792 02177431649  02177431523  09203855016    
مشاوره خانواده

“خانواده” توسط مشاور خانواده این گونه تعریف شده است:  به عنوان هرکسی که یک نقش حمایتی طولانی مدت در زندگی فرد داشته باشد، این ممکن است به معنای روابط خونی یا اعضای خانواده در همان خانواده نباشد. بدون توجه به اینکه همه اعضای خانواده در این درمان شرکت کنند، روابط خانوادگی برای سلامتی روانی مهم است. مشاوره خانواده یک روش مشاوره ایده آل برای کمک به اعضای خانواده است تا با یک فرد  از خانواده که با اعتیاد، مسئله پزشکی یا تشخیص سلامت روان مقابله می کند، سازگار شوند. همچنین برای بهبود ارتباطات و کاهش درگیری توصیه می شود.

دلایل متداول دیگر برای  مراجعه به مشاوره خانواده عبارتند از:

 • هنگامی که کودک مشکلی مانند مدرسه، سوء مصرف مواد یا اختلال در خوردن غذا دارد.
 • آسیب یا تغییر عمده ای که بر کل خانواده تأثیر می گذارد (به عنوان مثال جابجایی به یک خانه جدید، فاجعه طبیعی، حبس یک عضو خانواده)
 • از دست دادن غیرمنتظره یکی از اعضای خانواده
 • تنظیم یک عضو جدید خانواده در خانه (یعنی تولد یک خواهر و برادر، فرزند خواندگی، فرزندان پرخاشگر، ورود پدربزرگ و مادربزرگ به خانه)
 • خشونت خانگی
 • طلاق
 • درگیری والدین

چرا به مشاوره خانواده نیاز داریم؟

چرا به مشاوره خانواده نیاز داریم؟
نیاز به مشاوره خانواده

مشاورین خانواده می توانند در مورد مشکلات بسیاری  از جمله موارد زیر به خانواده ها کمک کرده و آرامش را در خانواده بر قرار نمایند:

 • مشکلات روابط در خانواده
 • مسائل مربوط به بزرگترها در خانواده ها
 • درگیری بین نسلی در خانواده ها
 • مقابله والدین، ​​مدیریت استرس و بهزیستی روانی
 • مشکلات عاطفی یا رفتاری در بزرگسالان و نوجوانان
 • کمک والدین برای نوجوانانی که قلدری سایبری را تجربه می کنند
 • سازگاری با تغییرات درونی (از جمله افسردگی پریود و بعد از زایمان و اضطراب)
 • عوامل استرس زا در خانواده، اندوه و ضرر و تعدیل
 • مسائل بین فرهنگی در خانواده ها
 • خانواده های آمیخته

مشاوره خانواده برای چه کسانی مفید است؟

مشاوره خانواده برای چه کسانی مفید است؟

اگر به فکر مشاوره خانواده هستید ، این به خودی خود نشانگر خوبی است که به آن احتیاج دارید. همانطور که شما این تصمیم مهم را برای جلب حمایت کرده اید چندین دلیل وجود دارد که نشان می دهد ممکن است خانواده شما از مشاوره بهره مند شوند. همانطور که به دنبال یک مشاور خانواده هستید، تمام گزینه های موجود از جمله یک مشاوره خانواده تلفنی، آنلاین، حضوری در تهران را در نظر بگیرید.

1. جدا شدن خانواده از هم

آیا می دانید که خانواده شما دیگر صحبت نمی کنند؟ آیا نوجوانان شما به جای اینکه در مورد روزشان به شما بگویند، دور میز ناهار در فضای مجازی وقت می گذرانند؟
هرچه ارتباط ما با تلفن و دنیای مجازی بیشتر باشد ، ممکن است ارتباط کمتری با افرادی داشته باشیم که بیشترین معنی را برای ما دارند. مشاوره خانوادگی می تواند به خانواده هایی که به طور موثر ارتباط برقرار نمی کنند، کمک کند از وسایل الکترونیکی جدا شده و با یکدیگر در تماس باشند.

2. تنهایی

نوجوانان می توانند حال و هوای خوبی داشته باشند و نوجوانان شروع به میل به حفظ حریم خصوصی کنند. بعضی اوقات ممکن است همسر شما روزی را برای خودش بخواهد ، یا ممکن است شوهر شما برای یک سفر ماهیگیری آخر هفته با بچه ها وقت بگذراند. صرف نظر از سن و سال، خواستن اوقات فراغت برای همه عادی است.

اما اگر می بینید که یکی از اعضای خانواده در حال جدا شدن از خانواده است، ترجیح می دهد به جای اینکه هر شب برای شام کنار شما بنشیند، در اتاق خود بماند و دیگر با دوستان یا خانواده خود معاشرت نمی کند این می تواند به یک مشکل اساسی تبدیل شود. غالباً، افرادی که به آرامی از موقعیت های اجتماعی خارج می شوند ممکن است دچار افسردگی یا سایر موارد بهداشت روان شوند که باید مورد توجه قرار گیرند. در موارد دیگر ممکن است یکی از اعضای خانواده، به ویژه کودک با قلدری یا سوء استفاده روبرو شود. مشاوره خانواده و همچنین مشاوره کودک می تواند به شما در ارتباط مجدد کمک کند.

3. احساسات

اگر والدین هستید، زمانی بوده است که شما نوجوان بوده اید، بنابراین می دانید که نوجوانان باید با یک سری دستورالعمل های دیگری را بیایند. ساله ای نوجوانی مملو از احساسات، اضطراب و سؤال است. اگر نوجوان شما دچار دلهره های مکرر می شود و بیش از حد احساساتی می شود ، این ممکن است نشانه ای از یک مسئله اساسی باشد.

کودکان اکثر اوقات دلیلی برای رفتار خود ندارند. اکثر مردم در تنظیم عواطف خود تا زمانی که مغزهایشان به طور کامل در حدود 22-25 سالگی شکل نگیرد، دچار مشکل می شوند و برخی دیگر هرگز به آن توجه نمی کنند. مشاوره خانواده می تواند به شناسایی موارد اساسی در خانواده شما که باعث عذاب عاطفی برای فرزندان و خانواده شما می شود کمک کند.

4. اعتیاد

اعتیاد می تواند هر کسی را در خانواده از همسرتان گرفته تا نوجوان یا اعضای خانواده تحت تأثیر قرار دهد. حتی اگر معتاد در خانواده نزدیک شما نباشد ممکن است عواقب اعمال آن ها به شدت احساس شود. مصرف الکل و مواد مخدر می تواند به وجود بیاید، به ویژه هنگامی که یا سابقه ای قوی وجود دارد یا عدم سابقه مصرف مواد مخدر و الکل در خانواده وجود دارد. خواه عزیز شما به مداخله، خدمات توانبخشی یا مشاوره نیاز داشته باشد، تمام خانواده از مشاوره خانوادگی و یادگیری نحوه حمایت از یکدیگر و مبارزه با اعتیاد با هم بهره مند می شوند.

5. خشکسالی جنسی

طبق یک مطالعه عامه‌پسند، شرکاء زندگی برای حفظ صمیمیت و نزدیکی باید حداقل یک بار در هفته رابطه جنسی برقرار کنند. دلایل زیادی وجود دارد که زوجین دچار خشکسالی جنسی می شوند. بعضی اوقات به دلیل داروها یا عدم تعادل هورمون ها باعث کاهش میل جنسی می شود.

عدم صمیمیت در یک رابطه می تواند نشانه ای از مبارزات ارتباطی، افسردگی، قطع ارتباط یا صرفاً وقت کافی برای یکدیگر نباشد. اغلب، هنگامی که زوجین با نزدیکی جنسی مشکل دارند، در سایر زمینه های رابطه خود نیز مشکل دارند و همین امر می تواند منجر به مشاجره و نزاع شود. مشاوره خانواده می تواند کلید ارتباط مجدد جسمی و عاطفی با همسرتان باشد. همچنین می توانید در این زمینه با سکس تراپ نیز وارد گفتگو شوید.

6. مجازات شریک زندگی

شما هرگز نباید احساس کنید که باید شریک زندگی خود را مجازات کنید. در یک رابطه، دو نفر باید برای دستیابی به یک راه حل متقابل با سود برای مسئله خود تلاش کنند، یکدیگر را مجازات نکنند. حفظ صمیمیت ساده ترین راه برای رابطه ای خوب با همسر است و بعضی اوقات ممکن است حتی متوجه نشویم که در حال انجام آن هستیم. مجازات می تواند باعث عدم تعادل زیاد در یک رابطه شود و منجر به نارضایتی و عصبانیت شود. مشاوره خانواده می تواند به شما کمک کند راه های بهتری برای برقراری ارتباط نیازهای خود با همسر خود پیدا کنید.

7. رشد اعضای خانواده

افراد به طور طبیعی با بزرگتر شدن رشد و تغییر می کنند. در یک رابطه، گاهی اوقات ما باید با نحوه تغییر و رشد خانواده های خود سازگار شویم. هنگامی که کودکان نوجوان هستند، والدین بالغ این شانس را دارند که وقتی فرزندانشان خارج از خانه هستند در مورد نحوه زندگی خود فکر کنند و در بعضی مواقع اعضای خانواده می توانند ایده های بسیار متفاوتی از آنچه به نظر می رسد داشته باشند.یک مشاور خانواده می تواند به خانواده شما کمک کند تا بدون درگیری در آینده خود حرکت کنید. مشاوره زمینه ای برای خطوط باز ارتباط با یک واسطه بی طرف فراهم می کند.

8. نگه داشتن کینه ها

وقتی یکی از اعضای یک خانواده کینه ای را تجربه می کند، می توان آن را احساس کرد و بر کل خانواده تأثیر گذاشت. در این حالت ممکن است شما به مشاوره خانواده احتیاج داشته باشید. نگه داشتن کینه برای خانواده همانند سم است زیرا موجب نارضایتی، عصبانیت و تحقیر می شود. این احساسات اغلب به جنگ و تلخی غیرضروری منجر می شود. بعضی اوقات حتی به خاطر نمی آوریم که چرا فرد را عصبانی می کنیم. هنگامی که دیوارهای اعتماد و ارتباطات در حال خراب شدن هستند، مشاوره خانواده برای خانواده وجود دارد. پیشنهاد ما در صورت بروز هر گونه مشکل در خانواده کلینیک پیروزی است. کلینیک پیروزی با برخورداری از کادری مجرب همواره می کوشد تمامی مشکلات خانواده شما را بررسی و رفع نمایند. شما عزیزان می تواند به صورت تلفنی، آنلاین و حضوری با مشاورین خانواده کلینیک پیروزی در ارتباط باشید.

انواع مشاوره خانواده

انواع مشاوره خانواده

کلینیک پیروزی می تواند به صورت اختصاصی در تمامی روزهای هفته پاسخگوی نیاز های شما عزیزان باشد. شما می توانید جهت مشاوره خانواده بصورت تلفنی، حضوری و آنلاین اقدام نمایید. تنها کافیست با شماره های درج شده ما جهت رزرو نوبت، تماس حاصل نمایید. ما منتظر شما هستیم.

چه زمانی به مشاوره خانواده مراجعه کنیم؟

چه زمانی به مشاوره خانواده مراجعه کنیم؟

در اینجا برخی از علائمی که شما را به سمت مشاوره خانواده فرامی خواند بیان  شده است:

 • عدم تحمل عقاید، ارزش ها یا اهداف مختلف
 • رویکردهای مختلف در مورد فرزندپروری
 • خرابی در برقراری ارتباط و دوری از یکدیگر
 • تکرار استدلال بدون قطعنامه
 • زورگویی، آزار و اذیت و پرخاشگری جسمی
 • مشکلات مالی، مشاجره و عدم کنترل عاطفی
 • پیری والدین و تفاوت های جدی در مورد مراقبت از آنها
 • مشکلات بهداشت روانی با والدین، ​​کودکان یا نوجوانان
 • فشارهای مربوط به حوادث طبیعی و حوادث پیش بینی نشده

انواع مشکلات خانوادگی کدامند؟

انواع مشکلات خانوادگی کدامند؟

برخی از شایع ترین مشکلات یک خانواده: مسائل مالی، مسائل مربوط به کار، شرایط روحی و روانی، مشکلات رابطه، مشکل در محبت و نگرانی والدین است. بسیاری از خانواده ها با نگرانی های مشابه مانند نگرانی های مربوط به پول و ارتباطات روبرو هستند. یک مشاوره خانواده واجد شرایط، در حل مشکلات و کار با بسیاری از نگرانی هایی که ممکن است در یک خانواده بوجود بیاید، می تواند مشکلات شما را حل نماید.

مزایای مشاوره خانواده چیست؟

مزایای مشاوره خانواده چیست؟

یک درمانگر خانوادگی دارای مجوز می تواند به شما و خانواده شما کمک کند که سیستم های داخلی خانواده را بهتر بشناسند و علائم تحریک و درگیری را در خانواده خود تشخیص دهند. زوج های درگیر بحران و شرکای زندگی می توانند از طریق مشاوره اطلاعات بیشتر درباره خود و شریک زندگی خود بهره مند شوند. همچنین برای زوج هایی که در اتاق خواب مشکلی دارند، مشاوره و سکس تراپ موجود است.

ویژگی های مشاوره خانواده خوب چیست و چه تخصص هایی دارد؟

ویژگی های مشاوره خانواده خوب
 • مشاورین خانواده از تحقیقات پی در پی دست نمی کشند و همواره در تلاش برای راه های مفید تر جهت حل مشکلات هستند.
 • مشاورین باید مهارت های گفتاری و فن بیان بسیار عالی داشته باشند و بتوانند با افراد ارتباط خوبی برقرار نمایند.
 • اکثر افرادی که به مشاورین خانواده مراجعه می کنند مشکلات بسیاری دارند. یک مشاوره خوب باید به نحوه ای درست ابراز همدردی نمایند.
 • مشاورین خانواده باید از نظام اخلاقی محکم برخوردار باشند.
 • مشاور باید از قوانین آگاه بوده و مطابق با آن عمل کند.
 • یک مشاوره خوب باید صبور بوده و در تمام مراحل  و جلسات مشاوره بردباری خود را حفظ نماید.
 • از مهمترین ویژگی های یک مشاور خوب قابل اعتماد بودن اوست.

هزینه مشاوره خانواده چقدر است؟

هزینه مشاوره خانواده چقدر است؟

خدمات مشاوره خانوادگی، مشاوره طلاق، مشاوره ازدواج، مشاوره برای زوجین و خانواده ها از هر زمان دیگری مقرون به صرفه تر شده اند. گزینه های مقرون به صرفه برای یافتن مشاوره خانواده به صورت آنلاین وجود دارد. شما عزیزان می توانید با مراجعه به کارشناسان و مشاورین کلینیک پیروزی و تماس با شماره تلفن های درج شده از آخرین هزینه های این کلینیک با خبر شوید.

خدمات مرکز مشاوره خانواده کلینیک پیروزی

خدمات مرکز مشاوره خانواده کلینیک پیروزی

روانشناسان کلینیک پیروزی، بسته به پیشینه ، موضوعات ارائه شده و نگرانی های خانواده، از چندین روش درمانی متفاوت استفاده می کنند. در بعضی مواقع ممکن است از ترکیبی از تکنیک ها استفاده کنند. تمام روش های درمانی مورد استفاده در کلینیک پیروزی یک مبنای نظری محکمی دارند و با شواهد تحقیقاتی که در مورد درمان های مختلف و بررسی های سیستماتیک قرار دارد، پشتیبانی می شوند.

از جمله خدمات مرکز مشاوره خانواده کلینیک پیروزی عبارتند از:

 • خانواده درمانی
 • مشاوره در رابطه با تمامی مسائل
 • آموزش و پشتیبانی والدین
 • مشاوره بین نسلی
 • پشتیبانی از والدین و فرزند
 • درمان شناختی-رفتاری
 • ذهن آگاهی و فرزند پروری ذهن آگاهانه

سوالات متداول مشاوره خانواده

سوالات متداول مشاوره خانواده

آیا مشاوره خانواده ایده خوبی است؟

زوجین و خانواده هایی که دچار بحران شده اند و از ایده هایی در مورد حل و فصل مسائل جاری خانوادگی استفاده نکرده اند، می توانند از خدمات مشاوره خانوادگی بهره مند شوند. خدمات مشاوره خانوادگی مانند مشاوره زوج درمانی، سیستم های درمانی خانواده و سایر انواع مرتبط با آن به افراد درگیر در بحران کمک می کند تا راه حل های واقعی برای مسائل خانواده پیدا کنند.

مشاوره خانوادگی چه کاری انجام می دهد؟

بهترین خدمات مشاوره خانوادگی به خانواده هایی که در معرض بحران هستند کمک می کند تا مهارت های بهتر مقابله را بیاموزند. مشاوره خانواده اغلب به عنوان مشاور ازدواج، مشاور سلامت روان عمل می کنند و خدمات مشاوره آنلاین را برای زوج ها و خانواده ها ارائه می دهند.

از کجا می توانم مشاوره رایگان خانواده دریافت کنم؟

سازمان های خدمات اجتماعی اغلب مشاوره رایگان برای کودکان و خانواده ها ارائه می دهند. سازمان های مذهبی ممکن است به عنوان بخشی از خدمات محور جامعه خود برای زوج ها و خانواده ها خدمات مشاوره ای در مورد خانواده ارائه دهند.

از مشاوره خانواده چه انتظاری می توان داشت؟

می توانید انتظار داشته باشید که بر اساس نیاز شما و خانواده، در معرض انواع مختلف درمانی قرار گیرید. مشاورین خانواده متخصصان بهداشت روان هستند که در بهبود روابط خانواده، زوج درمانی و درمان فردی تخصص دارند.

Call Now Button