مشاوره شغلی

وظایف مشاوره شغلیمشاوره شغلی Career counseling یکی از انواع مشاوره‌های کاربردی در زندگی هر فردی است که از آن می‌توان برای اهداف مختلفی استفاده کرد.

مهم‌ترین کارایی مشاوره‌های شغلی رفع سردرگمی‌های فرد برای شروع حرفه جدید است. کلینیک پیروزی یکی از مراکز معتبر در زمینه ارائه مشاور شغلی است که شما می‌توانید با مراجعه به سایت مرکز مشاوره پیروزی برای دریافت راهنمایی لازم و ارائه وقت مشاوره اقدام کنید.

مشاوره کاری در تهران که می‌توان از آن با عنوان راهنمایی شغلی نیز یاد کرد، به مشاوره‌ای گفته می‌شود که در آن راهنمایی‌هایی در جهت شناخت استعدادهای فردی و کمک به انتخاب و تغییر، ترک با پیشرفت شغلی ارائه می‌شود.
این نوع از مشاوره برای دانش آموزان و دانشجویانی که برای انتخاب رشته خاص تحصیلی دچار سردرگمی هستند، می‌تواند بسیار راه گشا باشد و با شناسایی توانایی‌ها و امکانات فردی بهتر مسیر برای آن‌ها مشخص می‌شود.

بخش دیگری از این مشاوره برای افرادی که عموماً در شغل‌های مختلف دچار شکست شده و در پی ایجاد تغییراتی در حرفه خود هستند می‌تواند بسیار مؤثر باشد. گروهی دیگر برای افرادی که تصمیم به شروع کاری هستند و تصمیم دارند که با شرایط حرفه‌ای کار آشنا شوند بسیار ضروری است.
مشاوره شغلی در هر مرحله از زندگی در دسترس است و محدودیتی برای افراد در سنین مختلف و در هیچ حرفه‌ای وجود ندارد.
شغل یک فرد اغلب یکی از مهم‌ترین جنبه‌های زندگی شخص محسوب می‌شود که موفقیت در آن می‌تواند به پویایی زندگی او کمک بسیاری کند.

career-counseling

مشاوره شغلی چیست؟

شروع یک حرفه جدید، چه برای بار اول، چه برای بار دوم یا هر زمان پس‌ازآن، می‌تواند یک رویداد استرس‌زا باشد، زیرا افراد عموماً از شکست بسیار واهمه دارند. به‌خصوص زمانی که مشکلات اقتصادی مانند رکود و نوسان‌های بازار برای هر فردی نگران ‌کننده است.
یک مشاور شغلی می‌تواند با تشریح و بحث در مورد گزینه‌های شغلی بالقوه خود کمک کند تا فرد بتواند تصمیم مناسب‌تری را اخذ کند.

ممکن است که همه در طول زندگی‌مان ‌، با سؤالاتی مواجه شده باشیم که ما را در انتخاب‌های شغلی و فعالیت‌های مربوط به آن دچار تردید کرده باشد.
در چنین شرایطی افراد به دوستان، خانواده و حتی همکاران خود مراجعه کنند و برای مشاوره در پیروزی مورد عدم پیشرفت شغلی یا نارضایتی خود در مسیر شغلی فعلی خود اقداماتی را انجام بدهند. توصیه ما این است که مراجعه به مشاوران شغلی می‌تواند اقدام مفیدتری در این زمینه باشد.

هزینه مشاور شغلی

در سال ۱۴۰۲ هزینه مشاوره شغلی در کلینیک پیروزی به ازای یک ساعت مشاوره ۴۰۰ هزار تومان می‌باشد. برای دریافت اطلاعات بیش‌تر و رزو وقت با کلینیک مشاوره پیروزی تماس حاصل فرمایید.

مشاوره شغلی چیست؟

مشاوره شغلی و حرفه ای چه کاری انجام می دهد؟

مشاوره شغلی برای همه افراد مفید است. چه دانشجو باشید و چه به‌تازگی تازه فارغ‌التحصیل و وارد بازار کار شده باشید یا در میانه مسیر شغلی خود و در پی ایجاد تغییراتی در حرفه خود هستید و چه از کار خود خسته شده باشید و تصمیم به تغییر شغل داشته باشید، مشاور شغلی می‌تواند به شما کمک کند.
با انجام یک مشاوره کاری شما می‌توانید تصمیمات درستی برای حرفه خود بگیرید.

در اینجا انواع مشاوره شغلی را مطرح می‌کنیم که شما می‌توانید در جلسات مشاوره شغلی آن‌ها را دنبال کنید.

 • بررسی نقاط قوت، مهارت‌ها، تحصیلات و تجربیات شما که در سال‌های اخیر کسب کرده‌اید. شناسایی توانایی‌های شما فعالیتی است که مشاور شغلی به شما در آن کمک می‌کند.
 • پیاده‌سازی خواسته‌ها و رؤیاهای خود در حیطه شغلی یکی از اقداماتی است که در جلسات مشاوره شغلی برای آن برنامه‌ریزی می‌شود.
 • شناسایی امکانات بالقوه و در دسترس شما از طریق مشاور شغلی امکان‌پذیر است.
 • آگاه‌سازی در خصوص گزینه‌های مختلف شغلی که برای شما وجود دارد از طریق مشاور کاریابی برای شما مطرح می‌شود.
 • بررسی شیوه‌های استخدام و فرصت‌های شغلی در این جلسات انجام‌پذیر است.
 • مشاوره شغلی و حرفه ای می‌تواند در زمینه آماده شدن برای مصاحبه به شما کمک کند.
 • مشاوره کاری در بخش نوشتن و تقویت رزومه شما را راهنمایی می‌کند.
 • ترسیم یک مسیر شغلی با کمک مشاور شغلی آسان‌تر انجام می‌پذیرد.
 • مدیریت استرس‌های مربوط به حرفه و شغل و محیط کار از طریق مشاوره شغلی و حرفه ای امکان‌پذیر است.
 • شما می‌توانید پتانسیل خود را باراهنمایی یک مشاور شغلی کشف کنید و خود را برای یک‌چشم انداز حرفه‌ای همیشه در حال تغییر آماده کنید.

با دریافت مشاور شغلی و مشاوره تحصیلی، دیگر انرژی و زمان‌تان برای تجربۀ شغل‌ها و کسب و کارهای متفاوت تلف نمی‌گردد و می‌توانید پیشرفت بیشتری در زندگی کاری خود داشته باشید.

پس ما را همراهی کنید تا هر آن چه را که باید در رابطه با مشاوره شغلی تلفنی و یا اهمیت مشاوره انتخاب شغل در مرکز مشاوره پیروزی بدانید را از طریق مطالعه این نوشته کامل و جامع فرا بگیرید.

مشاور شغلی کیست؟

مشاور شغلی یک روانشناس و مشاور است که به افراد کمک می‌کند تا بتوانند از طریق شناسایی استعداد و توانایی‌ها مسیر شغلی خود را به‌درستی طی کنند.
این افراد در تکنیک‌های مشاوره، مدیریت و تفسیر ارزیابی‌ها و منابع اطلاعات شغلی تخصص دارد و در اتخاذ تصمیمات شغلی عاقلانه و هدفمند به شما کمک می‌کند. مشاور شغلی در تمامی مسیر شما را یاری می‌کند تا از طریق جمع‌آوری اطلاعات تحصیلی و سوابق کاری بتوانید شغل مناسبی را انتخاب کرده و بر بحران‌های کاری غلبه کنید.
مشاور انتخاب شغل مناسب، تغییر در شغل و ارتقا شغلی و غلبه بر استرس‌های کاری و مدیریت روابط این بخش از فعالیت‌های مهم مشاور شغلی است.

چه عواملی در انتخاب شغل مؤثر است؟

برخی از عوامل هستند که در مشاور انتخاب شغل نقش اساسی دارند و توجه به آن‌ها می‌تواند شما را در انتخاب شغل مناسب یاری کند.
قبل از اینکه اقدام به انتخاب شغل کنید باید به عوامل زیر توجه داشته باشید.

 • توجه به علایق و مهارت‌های خود: قبل از اینکه اقدام به انتخاب شغل نمایید باید علایق و توانمندی‌های خود را در نظر بگیرید و اینکه چه چیزی شما را خوشحال می‌کند.
 • درآمد شغل موردنظر: باید توجه داشته باشید که این شغل در چه سطحی از درآمد قرار دارد و آیا با اهداف شما هم‌خوانی دارد و می‌تواند نیازهای شما را در آینده تأمین کند یا نه؟
 • الزامات آموزشی شغل موردنظر: قبل از انتخاب شغل باید فعالیت‌های آموزشی را که برای کسب آن شغل نیاز دارید را در نظر بگیرید.
 • تعادل در کار و زندگی: شغلی که انتخاب می‌کنید باید جوری باشد که بتوانید بین کار و زندگی تعادل مناسبی را برقرار کنید. باید توجه داشته باشید که شغل شما بخشی از زندگی شما است و برای بهبود کیفیت آن انتخاب می‌شود و نباید باعث برهم زدن آرامش و سلامتی روحی و جسمی شما باشد.
 • مطابقت شغل با اهداف و سبک زندگی شخصی شما: برخی از شغل‌ها دارای شرایط خاصی هستند و روحیات متفاوتی را می‌طلبند و حتماً قبل از انتخاب شغل باید به ابن نکته توجه داشته باشید.
 • فرصت‌های رشد و توسعه: آیا بعد از انتخاب شغل موردنظر فرصت رشد و توسعه برای شما وجود دارد؟ تحقیق در مورد آینده کاری از الزامات انتخاب یک شغل و حرفه است.
 • چشم‌اندازی از بازار کار: در انتخاب شغل حتماً چشم‌اندازی از کار و حرفه موردنظر کسب کنید. زمان و پول و انرژی که صرف این حرفه و شغل می‌شود ارزشمند است و باید بازدهی داشته باشد.

مشاوره شغلی در مرکز مشاوره پیروزی شامل خدمات متنوعی است که از ارزیابی شغلی گرفته تا نوشتن یک رزومه متغیر است.

چه عواملی در انتخاب شغل مؤثر است؟

یک مشاور شغلی می تواند به شما کمک کند:

 • آزمون ها و ارزیابی های مهارت را انجام دهید: یک مشاور شغلی می تواند با انجام تست های مهارت و ارزیابی، به شما در شناسایی زمینه شغلی مناسب کمک کند.
  آن ها می توانند به شما در شناسایی مجموعه مهارت های خود و کارهایی که با مهارت های خاص شما مطابقت دارند کمک کنند.

 • گزینه های شغلی را بررسی کنید: مشاوره شغلی می تواند به شما کمک کند نگاهی دقیق تر به گزینه های مختلف شغلی بیندازید. شاید مطمئن نیستید که مشاغل با چه نقاط قوت و مهارت شما مطابقت دارد.
  یک مشاور شغلی می تواند در شناسایی شغل های مناسب به شما کمک کند.
  شاید شما در حال ایجاد تغییر شغلی هستید و می خواهید بدانید که چه چیزی در دسترس است.
  مشاوره شغلی می تواند به شما کمک کند تمام گزینه هایی را که برای شما موجود است بررسی کنید.
 • تدوین یک برنامه شغلی: می دانید چه شغلی مد نظرتان است، اما مطمئن نیستید برای رسیدن به شغل مناسب چه مسیری را طی می کنید؟
  یک مشاور شغلی می تواند به شما در ایجاد برنامه عمل برای رسیدن به آن شغل کمک کند.
 • مصاحبه با صاحبان مشاغل: روند مصاحبه می تواند باعث خستگی عصبی شود. یک مشاوره انتخاب شغل می تواند مصاحبه هایی برای شما ترتیب دهد، بنابراین شما می توانید در زندگی واقعی این مورد را تمرین کنید.
 • غلبه بر موانع: یک مشاور شغلی می تواند به شما در شناسایی و برخورد با مواردی که در سر راه شما قرار می گیرد کمک کند.
  به عنوان مثال: اگر دچار اضطراب یا افسردگی هستید و این موارد باعث ایجاد مشکل در حرفه شما می شود، می توانند با مراجعه به روانپزشک یا درمانگر سلامت روان به شما کمک کنند.
 • توسعه شبکه: شبکه شغلی برای بسیاری از افراد می تواند سخت باشد. این بخش مهمی از پیشرفت شغلی است.
  شبکه سازی می تواند به شما در یافتن مشاغل جدید و پیشرفت در شرکت ها کمک کند. بنابراین ، شما باید یاد بگیرید که روابط خود را با همکاران رشد دهید و از فرصت های جدید استفاده کنید.
  یک مشاوره شغلی می تواند به شما در انجام چنین کاری کمک کند.

بهترین زمان برای دریافت مشاوره در زمینه کار و شغل چه زمانی است؟

افراد در هر سن و فعالیتی می‌توانند از مشاوره شغلی بهره ببرند. به‌خصوص برای افرادی که قصد شروع کاری جدید را دارند، بهره‌مندی از راهنمایی‌های یک مشاوره کاریابی می‌تواند بسیار راهگشا باشد.
مشاور شغلی در مرکز مشاوره پیروزی تهران برای کسانی که در شغل و حرفه‌ای هستند و دچار مشکلاتی در زمینه کاری خود می‌باشند نیز مفید است. مشاوره برای افراد زیر ضروری‌تر است:

 • آن‌هایی رشته و زمینه شغلی خود را دوست ندارند.
 • آن‌های که از کار احساس خستگی می‌کنند و ساعات کاری برای آن عذاب‌آور است.
 • تعادل کار و زندگی آن‌ها به‌هم‌خورده است و نمی‌توانند بحران‌های خود را مدیریت کنند.
 • پتانسیل درآمد آن‌ها محدود است و پاسخگوی نیاز آن‌ها نیست و تغییر شغل می‌تواند مشکلات آن‌ها را حل کند.

چه کسانی نیاز به مشاوره شغلی دارند؟

مشاوره شغلی می تواند تقریباً برای هر کسی مفید باشد. این که آیا شما در مراحل ابتدایی برای انتخاب شغل ، ورود مجدد به کار پس از گذراندن وقت مرخصی یا اخراج شدن از کار هستید این فرد می تواند به شما کمک کند در این انتخاب های شغلی حرکت کنید.

اگر در حال حاضر شاغل باشید همچنان مشاورشغلی می تواند مفید باشد. این می تواند به شما کمک کند بینش مورد نیاز برای پیشرفت حرفه ای داشته باشید.

چه کسانی نیاز به مشاوره شغلی دارند؟

مزایای استفاده از مشاوره شغلی تلفنی

با توجه به تغییر زندگی های امروز نسبت به گذشته نیاز به شیوه‌های متفاوت و نوین برای پاسخ گویی به آن‌ها می‌باشد. با توجه به دغدغه‌های زیاد روزمره افراد دست یابی به یک مشاوره شغلی خوب هزینه بر، زمان بر و بسیار دشوار است.
در شهرهای کوچک دست یابی به یک مشاوره شغلی و حرفه ای خوب سخت است. در شهرهای بزرگ نیز به دلیل دغدغه‌های روزمره و سختی در هماهنگ کردن وقت، دست یابی به یک مشاوره شغلی خوب دشوار است.
پس در چنین شرایطی استفاده ازمشاور شغلی تلفنی یک راه حل مناسب است.

 • صرفه جویی در وقت هزینه
 • دسترسی آسان تر از مزایای مشاوره شغلی تلفنی
 • آزادی بیشتر در بیان مسائل

مراکز مشاوره شغلی

معمولا مراکز مشاوره شغلی در ایران، همان مراکز و کاریابی هستند. جاهایی که صرفا در مورد شغل‌های موجود مشورت می‌دهند، اما مراکز مشاوره شغلی در تهران احتمالا اوضاع بهتری دارند.
اگر تهران نیستید، شاید بتوانید از مشاوره شغلی تلفنی یا آنلاین آنها استفاده کنید. شماره تماس مشاوره کاری را از سایت این موسسات بردارید و در مورد شرایط از خودشان بپرسید.

انواع مشاور شغلی کسب ‌و کار

مشاوره شغلی و حرفه ای در مرکز مشاوره در پیروزی می‌تواند به شکل‌های مختلفی برگزار شود. ازجمله به‌صورت فردی یا در گروه‌های کوچک. با راهنمایی متخصصان مختلف می‌توان جلساتی را ترتیب داد که در آن‌ها مشاور شغلی به ارائه نکته نظرات خود بپردازد.
محدودیتی در زمان‌ها وجود ندارد و چه تازه‌ کاری را شروع کرده‌ باشید یا در فکر شروع کاری هستید می‌توانید از مشاوره شغلی بهره‌مند شوید.
همچنین اگر دنبال تغییر شغل و حرفه خود باشید یا شرایط موجود شما را اقناع نمی‌کند، می‌توانید دیدگاه‌های خود را با یک مشاوره کاریابی در میان بگذارید.
کلینیک پیروزی در تمامی بخش‌ها آماده ارائه خدمات کسب‌وکار به شما است. ارزیابی‌ها توسط یک درمانگر یا فردی که در مشاوره انتخاب شغل متخصص است می‌تواند مشکلات شغلی شما را تا حد زیادی برطرف کند و موفقیت حرفه‌ای شمارا تضمین کند.

در سال‌های اخیر امکانی فراهم ‌شده است که شما می‌توانید از خدمات مشاوره شغلی به‌صورت حضوری و آنلاین بهره‌مند شوید.
هرچند که مشاوره حضوری مناسب‌تر است و شما می‌توانید در فرصت مناسب تمام نکات موردنظر خود را با مشاور در میان بگذارید و نگرانی‌هایی که در خصوص شروع کار و فعالیت دارید را برطرف نمایید.
اما در مشاوره‌های شغلی آنلاین نیز از امکانات برای بهتر کردن محتوای جلسات استفاده می‌شود. در این جلسات از طریق پرسشنامه‌هایی توانایی‌های فردی شما نیز بررسی می‌شود.

مشاور شغلی خوب کیست؟

در حقیقت مشاور شغلی خوب کسی است که به شما کمک می کند تا شرایط زندگی تان، محدودیت ها و ظرفیت های محیط و توانمندی های تان را باهم ترکیب کنید و تصمیم گیری شغلی مناسبی داشته باشید.

کاملا واضح است که انجام چنین مشاوره ای از طریق تست ها مقدور نخواهد بود و نیاز به یک مصاحبه ی روانشناختی عمیق وجود دارد.

۷ قدم مشاوره شغلی

اولین قدم مصاحبه شغلی اولیه برای جمع آوری اطلاعات و پر کردن فرم مصاحبه می باشد.

۷ قدم مشاوره شغلی

دومین قدم قصد مراجع از مشاوره شغلی آنلاین و حضوری Career Counseling می‌باشد. قصد افراد برای دریافت مشاوره کاری معمولا شامل موارد زیر است:

 • استعداد یابی
 • سردرگمی در انتخاب
 • تغییر شغل
 • مهاجرت
 • چگونگی ارتقا شغلی
 • چگونگی پیشرفت شغلی
 • چگونگی افزایش درآمد و مزایا
 • چگونگی مدیریت فردی و شغلی
 • چگونگی شبکه سازی شغلی
 • چگونگی افزایش توانمندی افزایشی حجم کار ی
 • چگونگی آینده محوری و آینده سازی شغلی
 • چگونگی هماهنگ سازی شرایط کاری با موقعیت خانوادگی و محیط اجتماعی
 • و….

سومین مرحله استعداد یابی

چهارمین جمع بندی شرایط و اطلاعات

پنجمین مرحله کشف راه کار ها با تناسب به شرایط

شش اجرای راهکار ها همراه با رفع مشکلات اجرا

مرحله هفت بررسی میزان تغییرات حاصل تاکنون و خروجی برای ادامه اهداف آتی

پیشنهادات مشاوره شغلی برای موفق شدن:

 • داشتن مدیریت زمان
 • مطالعه داشتن
 • بررسی و جذب سرمایه
 • کسب تجربه
 • بررسی قوانین و مقررات
 • بررسی تجارت جهانی مرتبط
 • برنامه ریزی دقیق
 • داشتن هدف های کوتاه مدت و بلند مدت
 • پشتکار داشتن
 • آموختن مهارت ها
 • شناسایی و تشخیص فرصت ها

معیارهای اصلی انتخاب شغل در مشاوره شغلی

معیارهای اصلی در انتخاب شغل در جلسات مشاوره موردبررسی قرار می‌گیرد. مشاور از این طریق به فرد کمک می‌کند که مطمئن شود که شغل انتخابی او با شرایط و توانای های او مطابقت دارد یا نه. این اقدام یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های یک مشاور است. معیارهای اصلی در انتخاب شغل در مشاوره شغلی و حرفه ای را می‌توان در موارد زیر دسته‌بندی کرد:

 • استعدادها و مهارت‌های فردی
 • سبک زندگی ایده آل
 • ارزش‌ها و جستجوی معنا و هدف در حرفه موردنظر
 • فرصت‌ها و پیشرفت شغلی
 • اهداف مالی شغل و متعادل کردن سود و آرزوها
 • ارزیابی تعهدهای حرفه‌ای شغل

از چه کسانی مشاوره شغلی بگیریم؟

زمان آن فرا رسیده است که برای آینده برنامه ریزی کرده و یک حرفه ای را دنبال کنید. یک مشاور شغلی در مرکز مشاوره پیروزی می تواند به شما در درک فرآیند استخدام کمک کند و به مشکلاتی که باعث رد برنامه های شما می شوند ، اشاره کند.

شما غافل از فکر جستجوی شغل هستید. شاید مدت هاست که از بازار کار خارج نشده اید و اخیراً اخراج شده اید. در هر صورت، یک مشاور شغلی در تهران می تواند به شما کمک کند تا بهترین مسیر را برای خود برگزینید.
اگر برای انتخاب یا تغییر شغل خود نیاز به مشاوره کاری دارید همین الان با شماره تلفن های درج شده تماس حاصل فرمایید و از متخصصین کلینیک پیروزی جهت مشاوره شغلی بهره ببرید.

چگونه یک مشاوره شغلی پیدا کنیم؟

در بسیاری از کشورها افراد می‌توانند از خدمات مشاوره و راهنمایی شغلی، در مراکز کاریابی، مراکز خدمات بهداشت روانی، مدارس و دانشگاه‌ها بهره ببرند.
اما در ایران، خدمات مشاوره شغلی بسیار کم است. با این حال می‌توان مراکز و افراد معدودی که در این زمینه ارائه خدمات می‌نمایند را به راحتی با جست‌وجو در اینترنت پیدا کنید.

چگونه یک مشاوره شغلی پیدا کنیم؟

دلایلی که به مشاوره شغلی نیاز داریم

 • مشاوره شغلی به شما کمک می کند تا گزینه های شغلی خود را درک کنید
 • از یک راهنمای عینی کمک می گیرید
 • شما نقاط قوت و ضعف خود را مشخص می کنید
 • دیدگاه خود را گسترش می دهید
 • شما در طول زندگی برای ارائه مهارت های خود به مشاوره کاری نیاز دارید
 • مشاوره شغلی و حرفه ای بازگرداندن شما به مسیر اصلی است

مشاوره شغلی چه تاثیری در انتخاب شغل دارد؟

انتخاب شغل یک کار مهم است، اما ممکن است کار دشواری هم باشد. شاید تصمیم گیری در مورد مناسب ترین نوع شغل آسان نباشد و از آنجا که مشاوره شغلی به افراد کمک می کند مهارت ها، نیازها و خواسته های خود را ارزیابی کنند تا شغلی را پیدا کنند که برای آن ها موثر باشد، این نوع مشاوره در نظر گرفته می شود.
قبل از تصمیم گیری در مورد شغل دائمی یک گام مهم برداشته شود. تحقیق در مورد طیف گسترده ای از مشاغل بالقوه ممکن است بسیار زیاد باشد و اطلاعات مربوط به مجموعه مهارت ها و آموزش های لازم برای یک موقعیت خاص ممکن است متناقض یا دشوار باشد. یک مشاور شغلی اغلب قادر به ارائه اطلاعات ارزشمند در این زمینه ها و سایر موارد خواهد بود.

چه موقع سراغ مشاور شغلی برویم؟

وقتی از شغل فعلی راضی نیستیم و صبح‌ها به سختی از خواب بیدار می‌شویم. همچنین وقتی تصمیم به تغییر شغل گرفته‌ایم ولی استرس تغییر شغل داریم و نمی‌دانیم دقیقا باید چطور این کار را انجام دهیم و هنگامی که در حال تحصیل هستیم و متوجه شده‌ایم به هر دلیلی دوست نداریم در زمینه مربوط به رشته تحصیلی‌مان، فعالیت کنیم.

قبل از مراجعه به مشاور شغلی چه چیزهایی را آماده کنیم؟

بدون شک مراجعه به مشاور در هر زمینه ای، زمانی اثربخش خواهد بود که بتوانید، اطلاعات دقیق و کاملی از خودتان ارایه دهید.

در زمینه ی مشاوره شغلی آنلاین نیز زمانی موفق خواهید بود که بتوانید به ویژگی های خودتان فکر کنید، شناخت نسبتا خوبی از توانمندی ها، استعدادها و شرایط زندگی تان داشته باشید و سوالات تان را از قبل آماده کرده باشید.

اگر با روش های رزومه نویسی آشنا نیستید، مهارت های ارتباط در محیط کار را به درستی نمی دانید و یا مهارت های پایه ای مانند استفاده از نرم افزارهای تخصصی را یادنگرفته اید، بهتر است در جلسه ی مشاوره در مورد آن ها گصحبت کنید و به دنبال داه حل باشید.

امروزه اکثر کارفرمایان به دنبال جذب نیروهایی خلاق، اجتماعی و با پشتکار هستند و شاید نیاز باشد تا این مهارت ها را در خودتان تقویت کنید.

حتی اگر فکر کنید هرگز به دنبال کارمند بودن نیستید و رویای تان ایجاد یک کارآفرینی بزرگ است نیز مشاوره ی شغلی می تواند به گسترش، تکمیل و اجرایی شدن ایده های تان کمک بزرگی یه شما بکنند.

وظایف مشاوره شغلی

انتخاب یک مشاور شغلی مناسب می‌تواند شما را در تحقق رؤیاهایتان یاری کند. مهم‌ترین اقدامی که در این جلسات صورت می‌گیرد این است که مشاور به شناسایی توانایی و مهارت‌های فردی کمک کند و جسارت لازم برای کسب اهداف شغلی‌تان در اختیار شما قرار دهد.
بعد از طی جلسات ابتدایی مشاوره و انجام پرس نامه‌هایی برای آگاهی از استعدادهای فردی مراجعه ‌کننده، جلسات مشاوره ادامه پیدا می‌کند تا محدودیت‌های شخص برای پذیرش شغل موردنظر مطرح می‌شود.

برخی از افراد نیز ممکن است در محیط کار دارای مشکلاتی باشند و نتوانند اضطراب‌های خود را مدیریت کنند و یا با همکاران خود دچار مشکلاتی شوند، در این بخش نیز مشاوره می‌تواند شمارا یاری کند تا بتوانید به درک متقابلی در محل کار خود برسید.
اگر شغلی که انتخاب کرده باشید با روحیات و سبک زندگی شما سنخیت نداشته باشد برای شما آزاردهنده خواهد بود و بخش دیگری از وظایف مشاوره شغلی کمک به شما برای ایجاد هماهنگی در جهت علایق و روحیات با سبک‌کاری است.

در جلسات مشاوره شغلی می‌توانید به نگرانی فردی خود نیز در این بخش بپردازید و مشاور شغلی شمارا برای حل مسائل یاری می‌کند.
با توجه به دغدغه‌هایی که در بخش اقتصادی در زندگی هر فردی وجود دارد، مشاوره باید به شما کمک کند تا زمینه‌های مالی شغل موردنظر خود را نیز بررسی کنید تا بدون ترس و نگرانی از آینده شغلی آن را دنبال کنید زیرا دلهره در مورد آینده کاری و موضوعات مالی می‌تواند کیفیت فعالیت کاری شما را زیر سؤال ببرد.

آنچه مسلم است مشاوره شغلی امری ضروری در شروع هر کار و فعالیتی است و به‌خصوص برای دانش آموزان و دانشجویان که در مراحل ابتدایی کار هستند بسیار سودمند است.
شما می‌توانید از طریق آن به اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت شغلی خود دست پیدا کنید و حتی برای آن برنامه‌ریزی نمایید و این اقدامی بزرگ در هر کسب‌وکاری است که به‌تنهایی از عهده شما بر نخواهد آمد. مشاوران ما در کلینیک پیروزی آماده پاسخگویی به سؤالات شما در این بخش و ارائه انواع خدمات در بخش مشاوره شغلی هستند.

مشاوره شغلی چه ویژگی هایی دارد؟

جستجوی یک مشاور شغلی در تهران می تواند دلهره آور باشد. در اینجا چند نکته برای کمک به شما در شروع کار آورده شده است.

 • برای تبدیل شدن به یک مشاور شغلی ، شخص باید دارای مدرک فوق لیسانس در روانشناسی مشاوره، مشاوره توانبخشی، آموزش مشاور یا مدرک مرتبط باشد.
  بعد از پیدا کردن یک مشاور خانواده در پیروزی با مدارک معتبر، مرحله بعدی تعیین اینکه آیا آن ها مناسب شما هستند یا خیر. پرسیدن این سؤالات به شما کمک می کند تا این موضوع را دریابید.
 • به دنبال کسی باشید که از زمینه شغلی شما آگاهی داشته باشد.
 • یک مشاور شغلی خوب باید بتواند منابع ارجاعی را برای شما فراهم کند.
 • اعتبار و تحصیلات شما چیست؟ آیا آن ها در زمینه مشاوره تحصیلات مقاطع تحصیلات تکمیلی دارند؟ تجربه آن ها با مشاوره شغلی چند سال است؟ آیا آن ها در زمینه پیشرفت شغلی آموزش دیده اند؟

بهترین مرکز مشاوره شغلی در تهران

یکی از مهمترین خدمات کلینیک روانشناسی پیروزی مشاوره شغلی است. کلینیک پیروزی با دارا بودن کادری مجرب از بهترین کارشناسان در تهران تشکیل شده است و شما می توانید با مراجعه به مرکز مشاوره شغلی بهترین ها را برای خود رقم بزنید.
کلینیک پیروزی بهترین مشاور شغلی در تهران است که با سابقه درخشان جوابگویی تمامی نیازهای شما خواهد بود. با مراجعه به کلینیک پیروزی آینده خود را با گرفتن بهترین تصمیم تضمین نمایید.

نظریه و عمل مشاوره شغلی یک تخصص روانشناختی مؤثر است که بیش از 90 سال نوآوری و آزمایش بهره برده است.
تجزیه و تحلیل برای شغل مناسب نشان می دهد که مداخلات شغلی مزایای قابل توجهی را به همراه دارد. مشاوره شغلی فردی، گروه های مشاوره کاری ساختار یافته، کارگاه های شغلی و آموزش شغلی، همه مداخلات مؤثر هستند که برای کمک به مشتریان در کشف گزینه ها و تصمیم گیری های شغلی مفید هستند.
با این وجود، تلاش ها برای شناسایی مداخلات مشاوره حرفه ای می توانند برای کمک به مشتری های متنوع مورد استفاده قرار گیرند، ادامه دارند.

جلسات مشاوره شغلی آنلاین

یک جلسه مشاوره شغلی آنلاین و حضوری چطور پیش می رود؟

اصولا روال جلسات مشاوره کاریابی به ترتیب زیر است.

 • مشاوره انتخاب شغل در جلسات اول به بررسی شخصیت و نقاط قوت و ضعف مراجع می پردازد. همچنین تمامی علایق و مهارت های او را نیز دست بندی می کند تا به یک شناخت نسبی از مراجع برسد.
 • یکی دیگر از کارهایی که مشاوران شغلی در جلسات انجام می دهند، گرفتن تست است. درواقع انواع تست های معتبر و مطابق با نیاز مراجع از او گرفته می شود. برای مثال آزمون شخصیت مایرز بریگز یکی از همین تست های معتبر است.

در جلسات بعدی نیز مطابق با نتیجه تست و شخصیت فرد سوالات گوناگونی از او می پرسد تا در نهایت بتواند به یک پاسخ دقیق برسد. از جمله سوالاتی که مشاوران در جلسات مشاوره شغلی از مراجعان می پرسند می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • به نظر خودتان در چه شغلی خوب هستید؟
 • به چه مشاغلی علاقه دارید و از انجام آن ها لذت می برید؟
 • چه مدارکی تا به حال کسب کرده اید؟ (برای مثال مدرک تحصیلی یا یادگرفتن یک مهارت خاص و غیره)
 • در منطقه زندگی شما چه مشاغلی بیشتر رایج است؟
 • فکر می کنید برای راحتی وآرامش خود چقدر پول نیاز دارید؟
 • آیا به کار فردی علاقه دارید یا کارهای گروهی؟
 • محیط کاری آرام را ترجیح می دهید یا رقابتی؟
 • آیا به مسافرت رفتن علاقه دارید؟

در جلسات مشاوره شغلی در تهران چه چیزی را مطرح کنیم؟

در یک پاسخ کلی می توان گفت هر آنچیزی که به کسب و کار شما مربوط باشد. از ترس هایتان از آینده گرفته تا مهارت هایی که ممکن است برای یک شغل نیاز داشته باشید و یا امکاناتی که لازم است در اختیارتان باشد.
در ادامه چند نمونه پرسشی را به صورت عمومی در جلسات مشاور انتخاب شفل مطرح شده برایتان ذکر می کنیم.

در جلسات مشاوره شغلی در تهران چه چیزی را مطرح کنیم؟

 • چطور می توانم استعداد خودم را کشف کنم؟
 • آیا علاقه من به کار برای موفقیت در آن کافی است؟
 • من از شغل فعلی اصلا راضی نیستم، اما نمی دانم برای تغییر شغل باید چه کنم؟
 • اگر خانواده با انتخاب من مخالفت کرد چه کنم؟
 • آیا اصلا این شغل ارزش چند سال هزینه مالی و زمانی را دارد؟
 • آیا لازم است در زمینه شغل مورد نظرم تحصیلات آکادمیک هم داشته باشم؟

در مشاوره کاری چه پارامترهایی مورد بررسی قرار می‌گیرد؟

در انواع مشاوره شغلی پارامترهای مختلفی مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد. مشاور شغلی در ابتدا سعی می‌تواند از طریق انجام پرسشنامه‌هایی از استعدادها و توانایی‌های فرد اطلاعاتی را به دست بیاورد. مشاور شغلی در تهران در انتخاب شغل به شما کمک می‌کند که رزومه‌ای از مهارت‌های فردی و تحصیلی خود تهیه ‌کرده و بر اساس آن اقدام به انتخاب شغل کنید.
از پارامترهای مهم دیگر درآمد و فرصت شغلی که در آینده برای آن حرفه متصور است. شغل موردنظر باید بتواند نیازهای مالی شما را تأمین کند و در آینده نیز افق روشن برای شغل مورد تصور باشد. مشاوره کاریابی به شما کمک می‌کند که دیدگاهی همه‌جانبه نسبت به شغل و حرفه موردنظر خود به دست بیاورید.
از نکات مهم دیگر در مشاوره برای انتخاب شغل این است که برخی از حرفه‌ها و مشاغل دارای شرایط کاری و روحی خاصی است که از عهده هرکسی ساخته نیست.
بهتر است قبل از انتخاب یک شغل محدودیت‌های خود را با مشاور شغلی در تهران انتخاب شغل در میان بگذارید. استرس‌ها و شرایط خانوادگی و برخی ناتوانی روحی و جسمی از این قبیل موارد هستند که می‌توانند مانعی در جهت کسب برخی از مشاغل باشند.
ارزش‌های شخصی پارامتر مهم دیگر در جلسات مشاوره شغلی هستند که به آن پرداخته می‌شود. ارزش‌های فردی جایگاه ویژه‌ای در زندگی هر شخص دارند و نمی‌توان در انتخاب شغل آن‌ها را نادیده گرفت. شما عزیزان می توانید برای دیدن نمونه مشاوره شغلی به کانال های کلینیک پیروزی مراجعه نمایید.

مشاوران شغلی در سازمان ها چه کاری انجام می دهند؟

سازمان های مختلف در سراسر دنیا برای پرورش نیروی انسانی خلاق از مشاوره کاریابی استفاده می کنند.

انواع مشاوره شغلی در سازمان مورد نظر استخدام می شود و با هر کارمند 8 تا 12 جلسه را می گذراند. به این صورت علاوه بر اینکه می تواند سازمان ها را به گونه ای برنامه ریزی کند که در جایگاه درست خود قرار بگیرند به افزایش عملکرد خلاقانه و در عین حال سود مالی بیشتر سازمان کمک بزرگی می کنند.

تیپ های شخصیتی مختلف و مشاغل

یکی از موضوعات مختلف در رابطه با موضوع انتخاب شغل، تیپ شخصیتی هر فردی است. در ادامه قصد داریم انواع تیپ های شخصیتی و مشاغل مناسب آن ها را نام ببریم.

تیپ های شخصیتی واقع گرا

مهم ترین ویژگی این تیپ از شخصیت ها خودمحوری، صرفه جویی، سرسخت، تلاشگر و انعطاف پذیری است.
این تیپ های شخصیتی در کارهای فیزیکی و مکانیکی بسیار خوب هستند از طرفی هم برای کارهایی که نیازمند ارتباطات اجتماعی باشند، ساخته نشده اند. همچنین مشاغل آن ها بیشتر سمت و سوی اشیا و لوازم قابل لمس است.

تیپ شخصیتی هنری

تیپ های شخصیتی هنری، همه مسائل را با دید زیباشناسی خود تحلیل می کنند. این افراد در مشاغلی موفق اند که خلاقیت آن ها زیاد باشد. از طرفی هم از شغل های یکنواخت و خشک نیز کاملا دوری می کنند. مهم ترین ویژگی این دسته از افراد بی نظمی، خود انگیخته، خیالپرداز، درون گرایی، آرمان گرایی، استقلال درونی است.

تیپ شخصیتی جست و جوگر

افرادی با تیپ جست و جوگر دائما به دنبال مشاغلی می روند که نیاز به تحقیق و جست و جوگری دقیق به آن ها باشد. برای مثال ریاضی جزو این دسته شغل ها است.
نکته دیگر اینکه آن ها تنها می توانند در مشاغل آرام و منطقی موفق عمل کنند. مهم ترین ویژگی های این تیپ از شخصیت ها عبارت است از: تحلیل گر، منطقی، روشنفکر، هوشیار، منطقی، کناره گیر، خوددار، دقیق و پیچیده، فروتن و کنجکاو.

تیپ شخصیتی متهور

افرادی با تیپ شخصیتی متهور کاملا مقابل افراد جست و جوگر قرار می گیرند. کاملا ریسک پذیرند و برای فعالیت های متهورانه ساخته شده اند. ریسک پذیری و اهل خطربودن، خوش بین، ماجراجویی، جاه طلب بودن، معاشرتی بودن، بی باک بودن، هیجان طلبی و سلطه جویی از مهم ترین ویژگی های شخصیت های متهور است.

تیپ قراردادی

این دسته از افراد بسیار منظم اند و به دنبال کارهایی با شرایط یکنواخت هستند. این افراد در مشاغل مربوط به اقتصاد (مشاغلی مانند کارمندی و حسابداری) موفق عمل می کنند.

تیپ قراردادی

بارزترین ویژگی آن ها درونگرایی، انعطاف پذیری، محتاط بودن و نظم است.

تیپ شخصیتی اجتماعی

این تیپ شخصیتی نیز مقابل تیپ شخصتی واقع گرا قرار دارد. این افراد همیشه برای کمک کردن به افراد دیگر جامعه حاضر و آماده اند.
تیپ های شخصتی اجتماعی بهترین افراد برای تدریس و آموزش هستند و از طرفی هم برای کارهای فیزیکی مناسب نیستند. این افراد غالبا خوش برخورد، صبور، معاشرتی، صمیمی، مشوق، فهمیده و مهربان هستند.

پیامدهای ناشی از انتخاب شغل نامناسب چیست؟

 • کاهش رضایت از زندگی و در نهایت بیکاری و فقر
 • فرسودگی شغلی
 • سرخوردگی
 • کاهش اعتماد به نفس و عزت نفس
 • آسیب های جسمی ناشی از استرس شغلی
 • افسردگی
 • خستگی مزمن
 • کاهش بهره وری

سوالات متداول انواع مشاوره شغلی

پنج مرحله انواع مشاوره شغلی کدام است؟

 • مرحله شروع
 • مرحله اکتشاف
 • مرحله تصمیم گیری
 • مرحله آماده سازی
 • مرحله اجرا

مشاوران شغلی چه مهارتی دارند؟

بهترین مشاور شغلی در تهران، راهنمایی و حمایت از افرادی است که برای انتخاب شغل خود به کمک نیاز دارند.
مشاوران شغلی درک عمیقی از گزینه های در دسترس مراجعان خود دارند و به آن ها کمک می کند فرآیند پیچیده مسیر شغلی خود را راحت تر طی کنند.

چرا برنامه ریزی شغلی مهم است؟

زندگی در جهان امروز کاملا رقابتی شده است و افراد برای موفقیت و آگاهی از فرصت های شغلی مختلف نیاز به مشاوره کاریابی مناسب دارند.
برنامه های شغلی، به افراد شفافیت می دهد و به آن ها کمک می کند، اولویت های خود را برنامه ریزی کنند شما برای اینکار می توانید از مشاوره شغلی بهره مند شوید.

  واحدهای متمرکز

روانشناسان ساکن 4
روانشناسان در منزل 10
پرسنل تمام وقت 5
تعداد اتاق‌ها 6
بیماران درمان شده 2,387

  ساعت کار

شنبه تا چهارشنبه 8:00 – 17:00
پنج شنبه با هماهنگی
جمعه تعطیل

شعبه پیروزی: ۰۲۱۷۷۴۳۱۶۴۹

شعبه قیطریه: 02126456903

  محل ما در نقشه

شعبه قیطریه
Icon

با تیم ما آشنا شوید

مرکز مشاوره در پیروزی یک عامل بسیار حیاتی و اساسی در ترقی و بهبود زندگی فردی است. با بهره‌گیری از مشاوره، افراد می‌توانند الگوهای ناسالم رفتاری را شناسایی و تغییر دهند، به تصمیم‌گیری بهتر در مواجهه با چالش‌ها بپردازند و در کل، زندگی بهتری را تجربه کنند.

محمد پیروزی
محمد پیروزیدکترای روانپزشکی
مشاوره فردی (افسردگی اضطراب و اختلالات رفتاری)، زوج درمانگر، مشاوره خانواده، مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره کسب‌و‌کار، مشاوره رابطه، گروه درمانی با رویکرد طرحواره درمانی و cbt مدرس و برگزار کننده کارگاه‌های روانشناسی.
دکتر سمیرا ابراهیم
دکتر سمیرا ابراهیمدکترای روانپزشکی
مشاوره فردی (اضطراب، وسواس، افسردگی و سایر اختلالات رفتاری)، مشاوره پیش از ازدواج، زوج درمانگر، مشاور خانواده، درمانگر اختلالات شخصیت، طرحواره درمانگر، درمانگر شناختی-رفتاری، و برگزار کننده کارگاه های آموزشی و گروه درمانی.

ثبت قرار ملاقات

در کلینیک پیروزی، تیم تراپیست‌های ما با تخصص در روانشناسی و مشاوره، آماده‌اند تا به شما کمک کنند. ما با تمرکز بر روش‌های مبتنی بر شواهد، از جمله روش‌های رفتاری-شناختی (CBT) و رویکردهای مبتنی بر ذهن‌آگاهی، به بهبود کیفیت زندگی شما کمک می‌کنیم.
با ما تماس بگیرید تا قرار ملاقاتی را تعیین کنیم و به شما کمک کنیم تا به بهترین نتیجه‌ها برسید.